U wybrzeży Indonezji zanotowano kilka ponownych silnych wstrząsów wtórnych o sile ponad 8 stopni w skali Richtera – podała Indonezyjska Agencja Geofizyczna. Na kolejne dwie godziny przedłużono wydane wcześniej ostrzeżenie o tsunami. U wybrzeża prowincji Aceh zanotowano wzrost poziomu wody o 0,8 metra. Władze położonych nad Oceanem Indyjskim krajów ogłosiły wcześniej alarm. Na wybrzeżach Indonezji i Indii wybuchła panika.

Po kolejnych wstrząsach wtórnych świadek doniósł agencji Reutera, iż u wybrzeży wyspy Simeulue leżącej kilkadziesiąt kilometrów od wybrzeży Sumatry w kierunku epicentrum trzęsienia ziemi, woda cofnęła się o 10 metrów. Zazwyczaj gwałtowny nienaturalny odpływ zwiastuje nadejście fali tsunami. U wybrzeży prowincji Acech zanotowano wzrost poziomu wody o 0,8 metra.

Natomiast po pierwotnym trzęsieniu ziemi o sile 8,7 stopni w skali Richtera, do którego doszło pierwotnie rano czasu polskiego pod dnem Oceanu Indyjskiego w pobliżu wybrzeży Indonezji nadchodzą uspokajające informacje. – Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami donosi, że fala tsunami zmierzająca w kierunku indonezyjskiego wybrzeża ma 17 cm wysokości – podała agencja Reutera.

Prezydent uspokaja, ale jest panika

Prezydent Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono oświadczył uspokajająco, że w następstwie trzęsienia ziemi, które wystąpiło na Oceanie Indyjskim na południowy zachód od prowincji Aceh, „nie ma groźby tsunami”. Zapewnił, że służby ratunkowe pozostają w stanie pogotowia.

Pomimo tego po pierwszych informacjach wybuchła panika. Mieszkańcy w prowincji Aceh uciekają z domów i przemieszczają się jak najdalej od brzegu w oczekiwaniu na uderzenie tsunami. Tajlandia nakazała ewakuację ludności mieszkającej na wybrzeżu swoich południowych prowincji.


Indonezyjskie władze podają, że nie mają jeszcze informacji o ewentualnych zniszczeniach wywołanych wstrząsami, ale do Aceh wysłane zostały już dodatkowe jednostki ratownicze. W wielu miastach wstrząsy spowodowały awarię elektryczności. Z doniesień agencyjnych wynika, że na drogach tworzą się korki wywołane przez uciekających ludzi.

Alarm nad Oceanem

Według mieszczącego się na Hawajach Centrum Ostrzegania przed Tsunami stan pogotowia w związku z groźbą tsunami wprowadzono w Indonezji, Indiach, Sri Lance, Australii, Birmie, Tajlandii, na Malediwach i innych wyspach Oceanu Indyjskiego, w Malezji, Pakistanie, Somalii, Omanie, Iranie, Bangladeszu, Kenii, RPA i Singapurze.

Indyjskie Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami wydało ostrzeżenie o możliwości uderzenia we wschodnie wybrzeże kraju fali wysokiej na sześć metrów. 

Podobne ostrzeżenie wydała Tajlandia dla swoich sześciu południowych prowincji. Zarządzono ewakuację ludności. – Ludzie, którzy mieszkają na wybrzeżu Morza Andamańskiego, powinni przenieść się do wyżej położonych miejsc i pozostawać tak daleko od morza jak to możliwe – poinformowało tajlandzkie narodowe centrum zarządzania kryzysowego.

 

Źródło: USGS, Reuters, PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating