W wyniku uderzenia supercyklonu Aphan, w Indiach i Bangladeszu zginęły co najmniej 82 osoby. po tym, jak supercyklon Amphan uderzył w Indie i wschodni Bangladesz. Władze mówią o zniszczonych tysiącach domów. Ulewny deszcz i silny wiatr pojawiły się już na kilka godzin przed nadejściem żywiołu. Ewakuowano miliony mieszkańców.

Według Joint Typhoon Warning Center (JTWC) cyklon uderzył około godziny 17 czasu lokalnego. Jego centrum znajduje się w okolicach Kalkuty, stolicy jednego ze stanów Indii. Silny wiatr z porywami dochodzącymi do 185 kilometrów na godzinę wywołał falę sztormową o wysokości pięciu metrów.

Są ofiary śmiertelne. Jak poinformowała Mamata Banerjee z władz indyjskiego stanu Bengal Zachodni, zginęło tam co najmniej 10 osób. Kolejne cztery osoby poniosły śmierć w Bangladeszu.

Szkody materialne

Żywioł spowodował pierwsze szkody. Banerjee poinformowała, że dwa okręgi w Indiach zostały całkowicie zdewastowane. Władze prowincji Hoohgly mówią o tysiącach zniszczonych domów. W mieście Naokhali w Bangladeszu silny wiatr uszkodził 500 budynków mieszkalnych.

Wskutek gwałtownej pogody zniszczone zostały też niektóre samochody. Porywy wiatru łamały drzewa i linie energetyczne. Niektórzy zostali bez prądu. Według władz, pełny obraz strat będzie znany w czwartek.

Ulewne deszcze i porywisty wiatr nawiedziły dwa stany na wschodzie Indii i część Bangladeszu na kilka godzin przed nadejściem cyklonu. Trwa ewakuacja milionów mieszkańców na położone wyżej obszary. Operację komplikuje pandemia COVID-19.

Ewakuowano do tej pory trzy miliony mieszkańców w obu krajach z obszarów przybrzeżnych. Władze Bangladeszu już przeniosły do schronów setki uchodźców Rohingja (przedstawicieli mniejszości muzułmańskiej, którzy uciekli z sąsiedniej Birmy) z zagrożonej powodzią wyspy w Zatoce Bengalskiej.

Lokalizacja cyklonu Amphan (JTWC)

 

„Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich”

Federalny urzędnik ministerstwa spraw wewnętrznych Indii powiedział, że Bengal Zachodni i Orisa zmagają się z przyjęciem tysięcy ewakuowanych, ponieważ przygotowane na wypadek katastrof naturalnych schrony są wykorzystywane jako ośrodki kwarantanny w związku z koronawirusem.

W czasie pandemii władze stanu Orisa przeznaczyły schrony przeciwpowodziowe na ośrodki kwarantanny. Teraz trafią tam mieszkańcy 12 okręgów zagrożonych przez cyklon. Orisa jest przygotowana na ewakuację miliona osób.

– Modlę się o bezpieczeństwo wszystkich i zapewniam całkowite wsparcie rządu centralnego – napisał premier Indii Narendra Modi w mediach społecznościowych po spotkaniu sztabu kryzysowego.

Kolejny rok supercyklonów

Indie już drugi rok z rzędu są nawiedzane przez supercyklony. W maju 2019 roku władze Indii i Bangladeszu ewakuowały około miliona mieszkańców północnych wybrzeży Zatoki Bengalskiej przed nadchodzącym cyklonem Fani. Żywioł spowodował wówczas szkody szacowane na około trzy miliardy dolarów amerykańskich (ponad 3 miliardy złotych) i kosztował życie 89 osób.

Pod koniec października ubiegłego roku wiejący z prędkością 240 km/h cyklon Kyarr zbliżył się do zachodnich wybrzeży Indii, lecz nie wyrządził spodziewanych szkód, zawracając w stronę oceanu.

 

 

Źródło: PAP, CNN, Reuters

 

 

0 0 votes
Article Rating