W amerykańskim stanie Michigan pod naporem przepełnionych zbiorników pękły dwie tamy na rzekach. Częściowo zalane jest miasto Midland. Służby ostrzegają przed wysoką falą powodziową, a władze regionu nakazują ewakuację.

Fala powodziowa na rzece Tittabawassee ma osiągnąć szczytowy poziom w środę 20 maja o godzinie 20 czasu lokalnego (godz. 2 w nocy ze środy na czwartek w Polsce). Według Narodowej Służby Pogodowej (NWS) może on wynosić wtedy nawet ponad 11 metrów, co może zagrażać życiu mieszkańców.

Zalana została już część miasta Midland. W niektórych miejscach woda sięga półtora metra.

Jak powiedziała gubernator stanu Gretchen Whitmer, nie ma informacji o ofiarach. Dodała, że badana jest przyczyna pęknięcia tam.

„Wyjeżdżajcie natychmiast”

– Jeśli macie kogoś z rodziny albo bliską osobę w innej części Stanów Zjednoczonych, wyjeżdżajcie natychmiast. Jeśli jednak zdecydowaliście się pozostać, to, proszę, udajcie się do wyznaczonych przez władze miejsc, w których będziecie mogli się schronić – gubernator zaapelowała do mieszkańców.

Tamy Edenville na rzece Tittabawassee w Midland oraz Sanford na rzece Rifle w pobliżu miasta Sterling w stanie Michigan zostały uszkodzone z powodu silnych ulew. Obie konstrukcje załamały się pod naporem wody i są poważnie zniszczone.

Ewakuacja może objąć 100 tysięcy osób

Przedstawiciel lokalnych władz Mark Bone poinformował, że z terenów zagrożonych zalaniem ewakuowano już 10 tysięcy mieszkańców. W 40-tysięcznym Midland nie odnotowano dotąd żadnych ofiar ani poważniejszych strat materialnych, mimo że ulewne deszcze nie ustają.

Bone podkreślił, że jeśli warunki pogodowe nie ulegną poprawie, a na to się nie zanosi, ewakuacja może objąć nawet 100 tysięcy ludzi, co jest wielkim wyzwaniem w warunkach epidemii COVID-19. Ewakuacja ludności wiąże się bowiem z koniecznością koncentrowania dużych grup ludzi w obiektach sportowych i szkolnych.

– Służby starają się tam kontrolować sytuację epidemiologiczną, między innymi mierząc ludziom temperaturę i rozdając maski ochronne, ale ewakuacja w czasach pandemii jest naprawdę czymś karkołomnym – ocenił.

Gubernator stanu Michigan przekazała, że na całym zagrożonym obszarze uruchomione zostały specjalne infolinie. W stan podwyższonej gotowości postawiono też policję wodną oraz służby pogotowia wodnego.

 

Źródło: PAP, Reuters, CNN
0 0 votes
Article Rating