W poniedziałek rano w drugim największym mieście IndonezjiSurabai – doszło do czwartego w ciągu ostatniej doby zamachu. Podobnie jak w niedzielę, dokonała go rodzina. Jedno z dzieci zamachowców przeżyło.

Rodzina, która dokonała ostatniego zamachu

Jak poinformował szef indonezyjskiej policji Tito Karnavian – ataku na dwóch motocyklach dokonało pięć osób – jedna rodzina. Było wśród nich 8-letnie dziecko. Ono – jako jedyne – przeżyło.

Rzecznik policji w Surabai Frans Barung Mangera przekazał, że zamachowcy podjechali motocyklami do posterunku policji i tam zdetonowali przewożone ze sobą ładunki. W ataku rannych zostało czterech policjantów oraz sześciu cywili. Na razie nikt nie wziął odpowiedzialności za zamach – podaje CNN.

Ataki na kościoły

Do wybuchu doszło dzień po tym, jak co najmniej 13 osób zginęło, a 40 zostało rannych w wyniku samobójczych ataków na trzy kościoły w drugim co do wielkości mieście w kraju.

Ataki bombowe na kościoły w indonezyjskiej Surabai przeprowadziła sześcioosobowa rodzina pod wpływem ideologii tak zwanego Państwa Islamskiego (IS) – podały lokalne władze, a do zamachów za pośrednictwem propagandowej dżihadystycznej agencji Amak przyznało się IS.

Jak przekazał rzecznik policji Frans Barunga Mangera, ojciec rodziny wjechał samochodem z ładunkami wybuchowymi w bramę przed kościołem pod wezwaniem Marii Panny. Jego żona i dwójka dzieci przeprowadziła zamach na drugi z kościołów. Trzeci zaatakowała dwójka pozostałych dzieci.

Seria ataków na kościoły w Surabai była prawdopodobnie dziełem organizacji Jemaah Ansharut Daulah (JAD), która podporządkowała się IS – powiedział rzecznik indonezyjskich służb wywiadowczych Wawan Purwanto w telewizji Metro.

Prezydent Indonezji Joko Widodo stwierdził w niedzielę, że samobójcze zamachy były „barbarzyńskie i poza granicami człowieczeństwa”.

Ataki przeprowadzono wkrótce po tym, jak policja stłumiła rozruchy w jednym z zakładów penitencjarnych w pobliżu Dżakarty, w których zginęło pięć osób. Do wszczęcia rozruchów przyznało się wtedy tzw. Państwo Islamskie.

Surabaja jest drugim największym miastem Indonezji

Walka z dżihadystami

Indonezyjskie władze rozpoczęły walkę z dżihadystami po tym, jak związani z Al-Kaidą zamachowcy dokonali w 2002 roku serii ataków bombowych na popularnej wśród turystów wyspie Bali, zabijając 202 osoby.

260-milionowa Indonezja jest największym na świecie państwem z większością muzułmańską (ok. 90 proc.). Są tu jednak także mniejszości chrześcijańskie, hinduistyczne i buddyjskie. W ostatnich latach następuje wyraźny wzrost nietolerancji religijnej i konfliktów na tle wyznaniowych, których ofiarą padają członkowie mniejszości.

 

Źródło: PAP, CNN, Reuters, tvn24

 

Surabai, Indonezja – Atak na 3 kościoły przeprowadziła jedna 7 osobowa rodzina, zginęło co najmniej 11 osób, kilkadziesiąt osób rannych

 

 

0 0 votes
Article Rating