Grupa łowców burz sfilmowała w sobotę tornado uderzające na miasteczko Mapleton w stanie Iowa w Stanach Zjednoczonych. Żywioł zniszczył wiele domów. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych. Lokalne władze ogłosiły stan klęski żywiołowej.

Kiedy tornado się pojawiło, Andy Gabrielson i Dick McGowan byli blisko Mapleton. Uchwycili zbliżający się żywioł kamerą. Jechali przez Mapleton nagrywając wszystko, do momentu aż wiatr się uspokoił.

Trąby powietrzne zanotowano w 11 miastach w północnej i zachodniej części stanu Iowa. W zetknięciu z żywiołem wiele i ulic to teraz ruina. Wiatr wiał z prędkością ponad 260 km na godzinę. Władze regionu czekają na pomoc ekip ratunkowych.

Stan klęski

Wiadomo, że straty są ogromne. Dlatego gubernator stanu, Terry E. Branstad ogłosił stan klęski żywiołowej, co pozwoli mu skorzystać z krajowego funduszu pomocy.

Dzięki wcześniejszym zapowiedziom o zbliżających się nawałnicach, udało się sprawnie ewakuować większość mieszkańców zagrożonych trenów. Na razie nie ma ofiar w ludziach.

mn//kdj/k

Źródło: Google,  http://www.tvn24.pl

0 0 votes
Article Rating