W rejonie szwajcarskiego kantonu Wallis oderwał się fragment lodowca Turtmann. – Odczyty pokazują, że rok 2020 jako całość jest jak dotąd najgorętszym rokiem w historii. Może się wydawać, że lodowce cierpią z powodu takiej temperatury – mówiła Marianne Giroud Gaillard, meteorolog z agencji meteorologicznej MétéoSuisse.

Według relacji lokalnych mediów kawałek lodowca odłamał się w czwartek 6 sierpnia na wysokości około 2650 metrów nad poziomem morza. Stało się to na obszarze pokrytym grubą warstwą lodu, która w ostatnich latach stawała się coraz cieńsza. Lodowiec Turtmann (niem. Turtmanngletscher) znajduje się na terenie gmin Turtmann-Unterems oraz Oberems w kantonie Wallis.

„Element przypadkowości”

Moment odłamania się kawałków lodowca widać na amatorskim nagraniu.

– Zawsze istnieje element przypadkowości, gdy takie zjawiska mają miejsce – mówiła Marianne Giroud Gaillard, meteorolog z agencji meteorologicznej MétéoSuisse w wywiadzie dla szwajcarskich mediów publicznych. – Ale odczyty pokazują jednak, że rok 2020 jako całość jest jak dotąd najgorętszym rokiem w historii. Jest to niezwykle gorący rok, chociaż pierwsza fala upałów nadeszła dopiero pod koniec lipca. Może się wydawać, że lodowce cierpią z powodu takiej temperatury – powiedziała specjalistka.

W ubiegłym tygodniu we włoskiej dolinie Ferret istniało ryzyko rozpadu lodowca Planpincieux. Ewakuowano mieszkańców i turystów ogłoszono czerwony alert. W niedzielę jednak ostrzeżenie zostało odwołane.

 

 

Źródło: Reuters, rts.ch
0 0 votes
Article Rating