Atak hakerów na amerykańskiego dostawcę oprogramowania sparaliżował jedną z największych sieci sklepów spożywczych w SzwecjiCoop. Z powodu awarii kas zamknięto około 800 placówek.

Atak hakerów miał miejsce w piątek wieczorem 2 lipca. W jego wyniku w popularnej w Szwecji sieci Coop doszło do awarii zarówno kas tradycyjnych, jak i samoobsługowych. Problemu nie udało się naprawić w ciągu nocy, dlatego zamknięto prawie wszystkie supermarkety na co najmniej jeden dzień.

– Cały system płatności w naszych kasach i nasze kasy samoobsługowe przestały działać, więc potrzebujemy czasu na ponowne uruchomienie systemu – powiedziała BBC rzeczniczka sieci Coop w Szwecji.

Sama sieć supermarketów nie była celem hakerów, ale jest jedną z wielu organizacji dotkniętych atakiem na dużego dostawcę oprogramowania, firmę informatyczną Kaseya z siedzibą na Florydzie w USA.

Zdarzenie pokazuje, że atakując jedną firmę hakerzy są w stanie sparaliżować wiele organizacji w różnych krajach. Jak podaje BBC, atakiem na amerykańską firmę Kaseya mogło zostać dotknięty aż 200 przedsiębiorstw.

 

 

Źródło: CNN
0 0 votes
Article Rating