Szwedzi mają nowy gatunek ryby – lirowca siatkowego (Callionymus reticulatus). Został odnaleziony przez przypadek, niedaleko Wysp Pogodowych – Väderöarna na zachodnim wybrzeżu Szwecji.

Lirowiec siatkowy w swoim naturalnym środowisku
Encyclopedia of Marine Life of Britain and Ireland/(BY-NC-SA

Lars-Ove Loo to podwodny fotograf, któremu przypadkowo udało się zarejestrować nowy gatunek na filmie. Dostrzegł go podczas dokonywania inwentaryzacji przed utworzeniem nowego rezerwatu przyrody na Wyspach Pogodowych.Do odkrycia doszło w siepniu 2010 r., 19 metrów pod powierzchnią wody, w południowej części Väderöarna.

Mały, ale całkiem nowy

Lirowiec siatkowy (Callionymus reticulatus) jest podobny to swoich szwedzkich krewnych: lirowca i lirowca kropkowanego.

Samiec ma 11, a samica 6,5 cm długości. Ryby te mają trzy kolce na osłonie skrzeli, a dwa pozostałe gatunki mają cztery kolce. Pysk lirowca siatkowego (odległość między ustami a okiem), jest nieco dłuższy od szerokości oka. Żyje zarówno w wodach płytkich, jak na głębokościach dochodzących 110 metrów.

Występowanie

Nowopoznany gatunek ryby występuje od północnej części Wysp Pogodowych po południową część Morza Północnego. Można go też spotkać w Morzu Irlandzkim, w części południowo-zachodniej Irlandii i północnej Portugalii oraz w zachodniej części Morza Śródziemnego.

Nie często zdarza się, że nowy gatunek ryb znajdowany jest w tamtej części świata. W całej Szwecji odkryto do tej pory 265 gatunków ryb, z czego 200 w wodzie morskiej.

Źródło: sciencedaily.com, tm
0 0 votes
Article Rating