Amerykanie chcą umieścić własne głowice nuklearne w Korei Południowej. Takie informacje pojawiły się w południowokoreańskich dziennikach. Teraz doniesienia te są szeroko komentowane w chińskich mediach, które obawiają się eskalacji konfliktu na Półwyspie Koreańskim. 

W Korei Południowej stacjonuje już prawie 30 tys. amerykańskich żołnierzy

Według części południowokoreańskich mediów USA zamierzają umieścić w Korei Południowej głowice nuklearne, aby w ten sposób pełniły one role „straszaka” wobec ewentualnego użycia broni atomowej przez komunistyczną Północ – pisze dziennik „Huanqiu Shibao”.

Gazeta powołuje się także na opinie amerykańskich ekspertów, według których ten ryzykowny krok skłonić miał chińskie władze do podejmowania bardziej zdecydowanych działań wobec niepokornego reżimu w Phenianie.

Dziennik cytuje wypowiedź Peng Guangqiana, chińskiego eksperta wojskowego, który uważa, że umieszczenie amerykańskich głowic w Korei Południowej jedynie doprowadzi do eskalacji napięć w całym Półwyspie. W tym samym tonie plany Amerykanów komentuje autor artykułu w „China Daily”, który zwraca uwagę, że – zgodnie z informacji wywiadów USA i Korei Południowej – Phenian właśnie teraz przygotowuje się do kolejnego testu nuklearnego.

„Global Times” dodaje, że jeśli sytuacja związana z bezpieczeństwem w regionie Azji Wschodniej pogorszy się, Chiny będą musiały zweryfikować własną strategię nuklearną.

Źródło: IAR, wiadomosci.wp.pl
0 0 votes
Article Rating