Odkryto nowy gatunek ryby jaskiniowej. Jest ślepa, a zamiast pływać, wspina się po skałach jak jaszczurka. Według specjalistów to odkrycie może mieć duży wpływ na pojmowanie ewolucji.

Cryptotora thamicola

Cryptotora thamicola

Ryby z gatunku Cryptotora thamicola odkryli w Tajlandii naukowcy z Instytutu Technologii w New Jersey. Te niezwykłe zwierzęta znaleziono w kilku jaskiniach. Na wolności żyje ok. 2 tys. osobników.

Naukowcy, którym przewodziła Brooke Flammang, nie byli zdziwieni, że ryba porusza się po lądzie. Zaskoczył ich sposób, w jaki się przemieszcza. Inne gatunki, które potrafią się wspinać, przesuwają się do przodu, skacząc. Nowo odkryta ryba używa płetw jak odnóży i przy chodzeniu wygina się zupełnie jak salamandra.

Cryptotora thamicola 1

– Myślałam: „ryby tak nie robią, to niedorzeczne” – relacjonuje Flammang.

 

Podobieństwo do jaszczurki

Na pierwszy rzut oka ślepa ryba sposobem poruszania przypomina jaszczurkę. Co więcej – swoich umiejętności używa do wspinania się po wodospadach.

Flammang twierdzi, że w całej swojej karierze nigdy nie spotkała podobnego stworzenia.

– Z perspektywy ewolucji to ogromne odkrycie. To jedna z pierwszych ryb z żyjącego gatunku, która zachowuje się tak, jak wyobrażamy sobie ryby, które kiedyś ewoluowały i przeniosły się ze środowiska wodnego na ląd – wyjaśnia Flammang. Według badaczki, tak mogły wyglądać stworzenia, u których płetwy ewoluowały i zmieniły się w kończyny.

 

Wgląd w przeszłość

Mała ryba jaskiniowa pozwoli naukowcom odkryć, jak mogło wyglądać życie 400 mln lat temu, wtedy gdy nasi najstarsi przodkowie zaczęli poruszać się po lądzie.

Cryptotora thamicola są bardzo rzadkie, dlatego trudno je zbadać. Jednak przyszłe opracowania są konieczne do tego, by odkryć znaczenie tych stworzeń dla ewolucji. Pozostają także pytania: jak odnajdują innych przedstawicieli swojego gatunku i jak się rozmnażają? W jaki sposób odnajdują pożywienie?

– To bardzo interesujące i ważne pytania – twierdzi Flammang.

W wodach na całym świecie nie brakuje przeróżnych, czasami dziwnych stworzeń. Na początku 2016 roku w Nowej Zelandii naukowcy natrafili na rybę… z nogami.

0 0 votes
Article Rating