Naukowcy nieustannie dowiadują się czegoś nowego, a ludzkość wraz z nimi. Ich najnowsze ustalenie dotyczy karłowatej planety krążącej na krańcach Układu Słonecznego, Plutona.

Jezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum wykonane 14 lipca 2015 r. 3

Pluton – jezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum

Sondę kosmiczną amerykańskiej agencji NASA New Horizons wysłano 19 stycznia 2006 w jednym celu: dowiedzieć się jak najwięcej na temat Plutona oraz jego księżyców. Spełnia swoje zadanie znakomicie, co rusz dostarczając naukowcom interesujących zdjęć i pomiarów dotyczących planety karłowatej znajdującej się na krańcach Układu Słonecznego.

 

Ciepło i płynny stan

Jedną z ciekawszych dostarczyła niedawno. To zdjęcie dowodzące jakoby miliony lub miliardy lat temu  temperatura na powierzchni Plutona, dzięki wyższemu ciśnieniu atmosfery, była wystarczająco wysoka aby związki chemiczne występowały tam w stanie ciekłym. Dzięki temu doszło do tych procesów geologicznych, za jakie na Ziemi odpowiedzialna jest woda – erozji – tworząc jezioro i kanały, którymi dopływała ciecz wypełniająca zagłębienie terenu.

Jezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum wykonane 14 lipca 2015 r.

Jezioro w paśmie górskim na północ od równiny Sputnik Planum wykonane 14 lipca 2015 r.

– Struktura, jaką widzimy na powierzchni, to prawdopodobnie jezioro wypełnione azotem- wyjaśnił Alan Stern z Instytutu Badawczego Southwest, główny badacz w zespole pracującym przy sondzie New Horizons. – Sugerują to wyglądające jak rzeczne koryta struktury, utworzone w sposób jaki obserwujemy na Ziemi – dodał.

 

Zamarznięte jezioro

W swojej publikacji opisującej kadr przesłany przez sondę badacz zauważył, że wygląda to jak jezioro, przypuszczalnie wypełnione azotem, które zamarzło. Utworzyło się w paśmie górskim położonym na północ od równiny o nieformalnej nazwie Sputnik Planum. Na podstawie dostarczonych obrazów szacuje się, że średnica jeziora ma około 30 km.

 

Zbiornik w sercu

Owo jezioro zostało uchwycone przez znajdującą się na pokładzie sondy LORRI (Long Range Reconnaissance Imager), tj. zdolnej prowadzić obserwacje w zakresie długości fal 350–850 kamerze panchromatycznej wysokiej rozdzielczości. Zdjęcie wykonano 14 lipca 2015 r., gdy sonda New Horizons przelatywała nad regionem Tombaugh Regio – słynnym obszarze mającym kształt serca, jakie można dostrzec na karłowatej planecie.

Poniżej – symulacja przelotu nad dwoma regionami Plutona: północno-zachodnia Równina Sputnika i Góry Hillary.

0 0 votes
Article Rating