W czwartek, 18 kwietnia o godzinie 5:01 UTC wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.1, które początkowo USGS wyliczyło na magnitudę 6.4. Wstrząsy uderzyły w nadmorskie miasto Tajwanu Hualien, 98 km na wschód od Taichung, na głębokości 18 km.

Po trzęsieniu ziemi czasowo zawieszono funkcjonowanie metra i ewakuowano szkoły w stolicy Tajwanu. Urzędnik Central Weather Bureau (CWB) powiedział, że było to największe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło wyspę w tym roku. Według lokalnych nagrań telewizyjnych duże wstrząsy spowodowały szkody w infrastrukturze.

A niektóre obszary silnie uprzemysłowionej wyspy ucierpiały na skutek niewielkich przerw w dostawie prądu.

Zdaniem rządu, zakłady i usługi rafinerii ropy naftowej nadal działały normalnie.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło silne wstrząsy po 4.1, zgodnie z CWB. 

Rząd utworzył centrum reagowania na katastrofy, aby poradzić sobie z wszelkimi zakłóceniami spowodowanymi przez trzęsienie ziemi.

A prezydent Tsai Ing-wen ogłosił, że poprosił urzędników „o zbieranie informacji zewsząd, aby sprawdzić, czy są jakieś szkody, a jeśli tak, jak najszybciej zareagować”.

Nie było natychmiastowych doniesień o uszkodzeniach lub ofiarach.

Jeden ze świadków powiedział: „Był jeden wielki wstrząs, który poruszył wszystkim, byłem na drugim piętrze. Potem drżało przez 30 sekund”.

Jedna osoba powiedziała w mediach społecznościowych: „Trzęsienie ziemi było tak ogromne, że kiedy ćwiczyłem w parku, prawie przewróciłem się na chodniku.

Aktualizacja 18:00:

Silne trzęsienie ziemi wystąpiło 18 kwietnia o 14:46 UTC na styku płyt kontynentalnych, między Australią, a biegunem południowym.

Magnituda 6.5 w skali Richtera, głębokość 11 km.

 

Kolejne oddziaływania magnetyczne wystąpią 16 i 17 kwietnia, w tym czasie może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

Źródło: USGS, https://www.express.co.uk/news/world/1115793/Taiwan-earthquake-Taipei-magnitude-6-USGS-latest-Ring-of-fire-Central-Weather-Bureau
0 0 votes
Article Rating