Tajfun Nepartak uderzył w Tajwan w piątek rano lokalnego czasu. Zginęły dwie osoby, a 66 zostało rannych. Zamknięto szkoły, zawieszono ruch pociągów i samolotów.

Tajwan - tajfun Nepartak /Kredyt: NOAA/NASA/DOD

Tajwan – tajfun Nepartak /Kredyt: NOAA/NASA/DOD

Nepartak wcześniej był określany supertajfunem, ponieważ do czasu nadciągnięcia nad ląd miał piątą, najwyższą kategorię w skali Saffira-Simpsona. Towarzyszący mu wiatr dochodził do 280 km/h. Po tym, jak pojawił się na południowym wschodzie Tajwanu, znacznie osłabł – wiało z prędkością 160 km/h.

Tajwan Nepartak 10

Tajwan Nepartak 4

Tajwan Nepartak 1

 

Ofiary i ewakuacja

Tajfun zabił dwie osoby. Jedną z ofiar był mężczyzna, który utonął w czwartek. Ranni natomiast odnosili obrażenia na skutek podrywania przez wiatr ciężkich obiektów.

Tajwan Nepartak 9

Tajwan Nepartak 5

15 tys. ludzi zostało ewakuowanych ze swoich domów, podobny los spotkał około trzech tysięcy turystów. W prawie 400 tys. gospodarstw domowych odnotowano uszkodzenia. Większość z nich znajduje się w południowej części Tajwanu.

Tajwan Nepartak 8

Tajwan Nepartak 2

 

Paraliż komunikacyjny

Ruch pociągów na Tajwanie został zawieszony, 600 lotów odwołano, a 178 innych było opóźnionych. Wstrzymano transport drogą morską. Pozamykano szkoły.

W sklepach brakuje świeżej żywności, a ceny warzyw i owoców poszybowały w górę. Ta podwyżka  jest związana z prognozowaną utratą plonów.

Tajwan Nepartak7

Tajwan Nepartak 6

Tajwan Nepartak 3

Tajwan Nepartak

 

Chiny na celowniku

Jeszcze dzisiaj, tajfun ma dotrzeć doprowincji Fujian w południowo-wschodnich Chinach. Może on pogorszyć skutki powodzi, które ostatnio nawiedziły środkową i południową część tego kraju. Zginęło tam już ponad 100 osób i zostały zniszczone dwa miliony hektarów upraw. Straty wynoszą prawie sześć miliardów dolarów. Miastem, które najbardziej ucierpiało w wyniku powodzi, jest liczące 10 mln mieszkańców Wuhan nad rzeką Jangcy. Zalane zostało metro, doszło także do przerw w dostawach prądu. Prognozuje się, że tajfun może przynieść kolejne opady nad już dotknięte powodziami obszary Wuhan i okolicy – podaje agencja Xinhua.

 

Źródło: nytimes.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating