Inżynierowie z Microsfotu i University of Washington poinformowali o zapisaniu 200 megabajtów danych w syntetycznym łańcuchu DNA. Medium, w którym zapisano informacje, było mniejsze niż czubek ołówka. To pokazuje, jak wielkie możliwości oferuje przechowywanie danych w DNA. Jak twierdzi Microsoft, w nośniku DNA wielkości pudełka od butów można by przechować wszystkie dane, które są obecnie publicznie dostępne w internecie.

W syntetycznym łańcuchu DNA zapisano 200 MB informacji

Inżynierowie Microsoftu informują, że DNA jako medium do zapisywania danych ma liczne zalety. Oferuje olbrzymią gęstość zapisu, jest niezwykle trwałe, a technologia taka nigdy się nie zestarzeje. „Tak długo jak na planecie istnieje życie oparte na DNA, zawsze będziemy zainteresowani, by dane te odczytywać. Taki sposób przechowywania danych zawsze będzie aktualny” – mówi Karin Strauss, główna badaczka Microsoftu w projekcie zapisywania danych w DNA.

We wspomnianym na wstępie łańcuchu DNA specjaliści z Microsoftu i UW zapisali m.in. cyfrowe wersje dzieł sztuki, Powszechną Deklarację Praw Człowieka w ponad 100 językach, 100 najpopularniejszych książek z Project Guttengerb oraz bazę danych DNA roślin z organizacji Crop Trust.

Eksperci przyznają, że do upowszechnienia się DNA jako nośnika danych jest jeszcze długa droga. Optymizmem napawa jednak fakt, że w ostatnich latach przemysł biotechnologiczny poczynił kolosalne postępy zarówno w syntetyzowaniu (kodowaniu) i sekwencjonowaniu (dekodowaniu) DNA.

0 0 votes
Article Rating