Wielodniowa piekielna fala upałów właśnie wkracza w swoje apogeum. To największy upał w czasie tegorocznego lata na południowym wschodzie Europy. Koszmarny upał zbliżający się do rekordu maksymalnej temperatury w Europie, panuje w Grecji, Turcji, Macedonii, Albanii oraz w Bułgarii.

Miejscami są to najwyższe temperatury od lat 40-tych dwudziestego wieku. We wtorek 3 sierpnia 2021 roku, temperatura osiągająca lub przekraczająca 40 st. C. została zanotowana w Grecji na 205 automatycznych stacjach meteorologicznych. Najwyższą temperaturę 47,1 st. C. zanotowano w miejscowości Langadas w pobliżu Salonik – podaje meteo-gr.

Do wyrównania rekordu maksymalnej temperatury w Europie, zabrakło 0,9 st. C. Nadal wynosi on 48 st. C. i pochodzi z Aten z 1977 roku.

 

Ogromny upał w Grecji, Turcji i na Cyprze. Temperatura powierzchni gruntu przekracza 50 st. C.
Dane: ESA, 2 sierpnia 2021 r.

Jeszcze większy upał panuje na powierzchni gruntu. Dane satelitarne ESA ujawniają, że temperatura przekracza 50 st. C., zwłaszcza w Turcji i na Cyprze. Mapa z temperaturą powierzchni gruntu została wygenerowana przy użyciu danych z radiometru znajdującego się na satelicie wchodzącego w program Copernicus.

 

Pożary w Turcji i dym unoszący się na południe na zdjęciu satelitarnym.
Dane: ESA, 30 lipca 2021 r.

W takich warunkach do wybuchu pożarów wystarczy jakiekolwiek źródło ognia. Pożary w ostatnich dniach dotykają szczególnie Turcję, gdzie wstępne dane mówią o największych pożarach od co najmniej dekady. Co ciekawe, w Polsce w czasie upałów podczas tegorocznego lata, temperatura powierzchni gruntu również przekraczała 50 st. C.

 

Skutki ogromnych pożarów w Turcji, 2 sierpnia 2021

 

Piekielny upał w Grecji i Turcji. Prognozowana temperatura, 4 sierpnia 2021

Imponująco wygląda anomalia temperatury w Europie. Widać wyraźną różnicę, między falą upałów w Grecji, a ochłodzeniem rozciągającym się szczególnie od Hiszpanii przez Francję, Niemcy po Polskę. Gdy na jednym obszarze temperatura jest nawet o 12-14 st. C. niższa od normy wieloletniej, to w rejonie Grecji o tyle właśnie jest wyższa od normy klimatycznej dla tej pory roku.

 

Prognozowana anomalia temperatury w Europie, 4 sierpnia 2021

W środę 04.08 i czwartek 05.08, temperatury na południowym wschodzie Europy nadal miejscami będą osiągać 40-46 st. C. W Grecji upał zelżeje około 7 sierpnia. Krótko mówiąc – Polacy przebywający na urlopach w tych krajach, będą przeżywać ciężkie chwile, bo o udar cieplny nie będzie trudno.

 

 

Źródło: ESA, Meteo.gr
5 1 vote
Article Rating