29-letni Francuz zabił Brytyjkę i ranił dwie inne osoby nożem w hostelu w Queensland w północno-wschodniej Australii – poinformowała policja. Do ataku doszło we wtorek późnym wieczorem. Napastnik w chwili ataku krzyczał: „Allahu Akbar!”.

Townsville, Australia - Francuz zabił nożem w hostelu Brytyjkę i ranił inne osoby -1

Nożownik przyjechał do Australii na wizie turystycznej i nie są znane jego powiązania z grupami terrorystycznymi – poinformowała policja.

Ofiarą napastnika padła Brytyjka, która po napaści trafiła do szpitala.

Townsville, Australia - Francuz zabił nożem w hostelu Brytyjkę i ranił inne osoby -4

Do ataku doszło w portowym miasteczku Townsville we wtorek późnym wieczorem. Atak Francuz przeprowadził w hostelu na oczach wielu osób. Policja nie poinformowała, w jakim stanie jest ranna osoba.

Townsville, Australia - Francuz zabił nożem w hostelu Brytyjkę i ranił inne osoby -5

Brytyjka, która została zabita.

Terroryzm?

Policja poinformowała, że na razie nie wyklucza żadnego motywu napaści. – Wstępne ustalenia wskazują, że może to być interpretowane jako atak o charakterze ekstremistycznym – oświadczył Steve Golischewski z policji w Queensland. – Wygląda na to, że osoba ta działała w pojedynkę.

Policjant powiedział także, że napastnik był przyjezdnym i nie miał znanych powiązań z jakimkolwiek mieszkańcem Australii. – Trwa śledztwo – oświadczył policjant.

W ataku zginął także pies – poinformował Gollschewski.

Townsville, Australia - Francuz zabił nożem w hostelu Brytyjkę i ranił inne osoby -2

Bojownicy z Australii

Około 100 osób opuściło Australię, by dołączyć do syryjskich bojowników, m.in. tzw. Państwa Islamskiego – poinformował na początku sierpnia minister ds. imigracji.

Townsville, Australia - Francuz zabił nożem w hostelu Brytyjkę i ranił inne osoby -3

FBI oświadczyło we wtorek, że bada podobny atak w Wirginii, w czasie którego podejrzany wykrzyczał te same słowa w czasie ataku nożem na kobietę i mężczyznę. Do podobnych ataków doszło ostatnio we Francji, Bangladeszu i Niemczech. Do przeprowadzania zamachów z użyciem noży i innych łatwo dostępnych narzędzi wezwało ostatnio tzw. Państwo Islamskie.

W ciągu ostatnich lat w Australii dochodziło do ataków tzw. samotnych wilków, m.in. w kawiarni w Sydney w 2014 roku, w którym zginęło dwóch zakładników, czy w Melbourne w 2014 roku, kiedy nastolatek zaatakował nożem dwóch antyterrorystów.

0 0 vote
Article Rating