Silne trzęsienie ziemi nawiedziło w nocy środkową część Włoch, szczególnie ucierpiało miasto Amatrice, położone w regionie Lacjum. Wstrząsy były odczuwalne także w Rzymie.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -11
Amatrice po trzęsieniu ziemi z lotu ptaka.

Amatrice po trzęsieniu ziemi z lotu ptaka.

W nocy, z wtorku na środę, silne trzęsienie ziemi o sile 6,2 w skali Richtera (126 TJ) miało miejsce środkową część Włoch. Epicentrum było na poziomie 4 km w głąb Ziemi, było więc bardzo płytkie. Najpoważniejsze zniszczenia odnotowano w miejscowościach Accumoli, Amatrice, Posta i Arquata del Tronto. Zginęło co najmniej 267 osób, a około 400 zostało rannych.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 - 7

Szkody mogły być większe

Dr hab. Wojciech Dębski z Instytutu Geofizyki PAN uważa, że trzęsienie ziemi o sile 6 – 6,2 było silne, ale nieklasyfikowane jako tragiczne i można się go było spodziewać w tym rejonie. – Zasięg trzęsienia Ziemi zależy od głębokości na jakiej nastąpiło. Jeżeli trzęsienie jest głębokie, taki obszar jest stosunkowo duży, w przypadku tego rodzaju trzęsienia ziemi nawet do 300 km. Jeżeli trzęsienie jest płytkie, szkody powierzchniowe mogą być większe.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -5

Szkody nie są uzależnione od magnitudy, ale od tego jak energia wyzwalała się w ognisku trzęsienia ziemi, jakiego typu ruchy, w jakim obszarze i w jakim środowisku geologicznym wystąpiły, czyli jaki rodzaj skały jest w miejscu trzęsienia – tłumaczy Dębski.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -20 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -21 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -22

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -13

„Miasta już tutaj nie ma”

„Miasta już tutaj nie ma”- mówi burmistrz miasta Amatrice. Pierwsze uderzenia miały miejsce o godzinie 3.36 i były szeroko odczuwalne w środkowej części kraju. Wstrząsy odczuwane były również w Rzymie. Mieszkańcy stolicy długo czuli kołysanie, a następnie wstrząsy wtórne.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2

Najbardziej poszkodowane tereny

Największe straty odnotowano w miastach Amatice, Accumoli i Nursji. Jak na razie wiadomo, sześć osób straciło życie. Pod gruzami ludzie wciąż czekają na  ratunek. – Drogi do i z miasta są odcięte. Połowy miasta nie ma – powiedział burmistrz Amatrice, Sergio Pirozzi dla RAI. – Ludzie są pod gruzami. Osunęła się ziemia i może zapaść się most – dodał.

W 2009 roku trzęsienie o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło ten sam region Włoch. Zginęło wtedy 300 osób. Trzęsienie nawiedziło wtedy miasto L’Aquila, znajujące się około 90 km na południe od miejsca dzisiejszych wydarzeń.

Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -14 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -15 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -16 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -17 Włochy - Bardzo płytkie i silne trzęsienie ziemi, magnituda 6.2 -18Resident search for victims in the rubble after a strong heartquake hit Amatrice on August 24, 2016. Central Italy was struck by a powerful, 6.2-magnitude earthquake in the early hours, which has killed at least three people and devastated dozens of mountain villages. Numerous buildings had collapsed in communities close to the epicenter of the quake near the town of Norcia in the region of Umbria, witnesses told Italian media, with an increase in the death toll highly likely. / AFP / FILIPPO MONTEFORTE (Photo credit should read FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images)

0 0 vote
Article Rating