Władze w Londynie ogłosiły, że wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski. To część ogłoszonego przez brytyjski rząd programu błękitnego pasa – stworzenia rezerwatów morskich wokół większości brytyjskich terytoriów zamorskich.

Wyspa Tristan da Cunha jest jedną z najbardziej odosobnionych zamieszkanych wysp na świecie – Shutterstock

Ochroną objęty zostanie fragment oceanu o powierzchni 687 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli ponad dwukrotnie większy od terytorium Polski. Na tym obszarze zabronione będą połowy, a także wszelka inna działalność szkodliwa dla środowiska, jak odwierty głębinowe czy pozyskiwanie piasku z dna morskiego. Rybołówstwo prowadzone w zrównoważony sposób będzie możliwe tylko na 10 procentach wód wokół archipelagu, a zajmować się będzie mogła nim tylko lokalna – bardzo nieliczna – ludność.

Archipelag Tristan da Cunha
Wikipedia/ CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication

Archipelag na końcu świata

Tristan da Cunha to najbardziej oddalony od innych zamieszkałych miejsc na Ziemi archipelag. Od najbliższego zamieszkałego miejsca – Wyspy św. Heleny – dzielą go 2 434 km, a od wybrzeży Afryki – 2 816 km. Na wyspach nie ma lotniska, a jedynym sposobem dostania się tam jest sześciodniowa podróż statkiem z RPA. Cała populacja Tristan da Cunha liczy około 250 osób.

Archipelag ma za to bogatą florę i faunę. W wodach wokół wysp żyją wieloryby, rekiny, foki, zaś na samych wyspach gniazda zakłada 25 gatunków ptaków, z czego cztery występują tylko tam i są zagrożone wyginięciem – albatros atlantycki, albatros żółtodzioby, burzyk atlantycki i burzyk okularowy.

Utworzeniu rezerwatu morskiego wokół Tristan da Cunha jest częścią ogłoszonego przez brytyjski rząd programu błękitnego pasa – stworzenia rezerwatów morskich wokół większości brytyjskich terytoriów zamorskich. Wraz z tym wokół Tristan da Cunha ochroną objęty jest od teraz obszar oceanów o powierzchni 4,3 miliona kilometrów kwadratowych – to 17 razy więcej niż wynosi powierzchnia Wielkiej Brytanii i około jeden procent całkowitej powierzchni oceanów na Ziemi.

 

ŹródłoPAP

 

0 0 votes
Article Rating