Koronawirus krążył we Włoszech już we wrześniu 219 roku, a zatem znacznie wcześniej, niż dotąd sądzono – wynika z badań naukowców z Instytutu Onkologicznego w Mediolanie i uniwersytetu w Sienie. Analizowali oni rezultaty badań chorych na raka płuc.

Badacze przedstawili swoje ustalenia w publikacji na łamach specjalistycznego pisma „Tumori Journal”, poświęconego różnym aspektom leczenia nowotworów.

Naukowcy przeanalizowali wyniki badań 959 osób chorych na raka płuc, przeprowadzonych między wrześniem 2019 a marcem tego roku.U 11 proc. z nich stwierdzono przeciwciała nowego koronawirusa, co oznacza, że przeszli zakażenie. Teraz można stwierdzić, że były to przeciwciała SARS-CoV-2.

Z tej grupy 14 proc. osób miało te przeciwciała już we wrześniu, a 30 proc. – w drugim tygodniu lutego, to jest zanim wykryto pierwsze zakażenie, do jakiego doszło we Włoszech. Nastąpiło to 20 lutego.

Najwięcej takich wczesnych przypadków, ponad 53 proc. potwierdzonych zostało w Lombardii.

 

 

Źródło: PAP, https://www.plataformamedia.com/en/2020/11/15/coronavirus-circulates-in-italy-since-september-2019/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=coronavirus-circulates-in-italy-since-september-2019
0 0 votes
Article Rating