Od godzin wieczornych w poniedziałek trwa silna burza geomagnetyczna. Po południu index Kp osiągnął poziom 8 na 9 i nadal się utrzymuje. Możliwe zorze polarne.

Kp 2015.03.17 3

Moc burzy geomagnetycznej 2015.03.17 24h3

 

W trakcie burz występują zakłócenia w działaniu urządzeń wykorzystujących komunikację radiową, czyli telefony i smartfony GSM, TV naziemna i satelitarna, lokalne WiFi, GPS, itp.

Zakłócenia i problemy występują  głównie w przypadku, gdy dane urządzenie nadawczo-odbiorcze jest na pograniczu zasięgu nadajnika.

W czasie burz geomagnetycznych dość często występuje u ludzi ból głowy, bóle stawów, kręgosłupa i inne dolegliwości, o czym można poczytać na Forum.LosyZiemi.pl

W trakcie silnych burz geomagnetycznych, występują zazwyczaj drobne i płytkie wstrząsy sejsmiczne, a kilka dni po burzach silne trzęsienia ziemi.

Wszystko zależy od energii danej burzy, a energia jest to ilość i amplituda skoków magnetycznych w czasie.

W trakcie burz geomagnetycznych można obserwować podnoszenie się poziomu lawy w aktywnych wulkanach oraz silne erupcje piroklastyczne (np. wulkan Etna-Włochy, Indonezja, Japonia, Meksyk).

Po burzach geomagnetycznych występuje zazwyczaj zmiana pogody poprzez gwałtowne przesuwanie się wiru polarnego.

Zjawisko to może być spowodowane zmianą oddziaływania jonosfery na niższe warstwy atmosfery, co skutkuje zmianami ciśnień atmosferycznych, a w rezultacie silnymi wiatrami.

To nic innego, jak „System naczyń połączonych”. Więcej informacji o tych zagadnieniach znajdziecie na naszym Forum.LosyZiemi.pl

Poniżej znajdują się indeksy określające moc burzy.

noaa_kp_3d_half 2015.03.17 2

Aktualny poziom indeksu Kp

Zorze widoczne na północy Polski.

latest

Aktualny zasięg zorzy polarnej na półkuli północnej i południowej

2:23 – Znów zwiększyła się burza geomagnetyczna.

Kp 2015.03.17 3

Nasze pomiary pola magnetycznego na Forum

Konieczna rejestracja.

0 0 votes
Article Rating