W ataku cyklonu Pam na wyspiarskie państwo Vanuatu na Pacyfiku zginęły 24 osoby, a 3 300 zostało zmuszonych do ewakuacji – podało w poniedziałek Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA).

Vanuatu po cyklonie 25

Zastrzegło jednak, że z powodu praktycznie całkowitego zniszczenia infrastruktury telekomunikacyjnej na archipelagu, niemożliwe jest obecnie precyzyjne określenie liczby ofiar i strat materialnych.

W tymczasowych centrach ewakuacyjnych na głównej wyspie Efate i w prowicjach Torba oraz Penama schronienie znalazło 3 300 osób. Według OCHA dostarczono im „podstawowe produkty, takie jak woda, ryż, konserwy rybne i mięsne, kawę, herbatę, cukier, mleko”.

 

Wiatr wiał 300 km/h

Wojskowe samoloty z Nowej Kaledonii, Australii i Nowej Zelandii prowadzą z powietrza rozeznanie w szkodach po przejściu cyklonu, w którym wiatr osiągał prędkość 300 km na godzinę.

Prezydent Vanuatu Baldwin Lonsdale powiedział agencji AP, że cyklon zniszczył w stolicy kraju Port Vila 90 procent budynków. Otwarto już uszkodzone lotnisko w mieście, co pomaga w dostarczaniu pomocy ze świata. Lonsdale zaznaczył, że potrzeby są ogromne: od plandek i kanistrów z wodą do lekarstw i narzędzi budowlanych.

Szpital w mieście jest przepełniony; łóżka wyniesiono na zewnątrz, gdyż istnieje obawa, że budynek może się zawalić.

 

Pomoc humanitarna

Ludność Vanuatu, ubogiego kraju położonego na 83 wyspach, liczy 267 tys. osób. W stolicy mieszka 47 tys. ludzi. 65 wysp jest zamieszkanych głównie przez Melanezyjczyków.

Wielka Brytania zadeklarowała pomoc dla Vanuatu w wysokości 1 mln funtów (2,8 mln euro), UE – 1 mln euro, a Nowa Zelandia 730 tys. dolarów. Pomoc zapowiedziały także USA i Francja, a Australia oświadczyła, że jest gotowa uczestniczyć w akcji ratunkowej i wysłać wszelką pomoc, jaka będzie potrzebna.

Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała wysłanie pomocy humanitarnej i koordynację dostaw z UNICEF-em i państwami z regionu.

 

Uderzył w Nową Zelandię

Cyklon Pam, który w weekend przeszedł nad wyspiarskim państwem Vanuatu, w poniedziałek 16 marca znalazł się nad Nową Zelandią. Przetoczył się przez wschodnie wybrzeże Wyspy Północnej należącej do Nowej Zelandii, powodując niewielkie zniszczenia.

 

Vanuatu

Archipelag 83 wysp wchodzących w skład Vanuatu jest oddalony o 1 750 km na wschód od Australii; 65 wysp jest zamieszkanych. Wyspy, zamieszkałe głównie przez Melanezyjczyków, odkryli w 1606 r. Portugalczycy. W 1774 r. zbadał je słynny kapitan James Cook, który nadał im nazwę Nowe Hebrydy. Przez wiele lat wyspy pozostawały pod wspólną kontrolą Wielkiej Brytanii i Francji aż do uzyskania niepodległości w 1980 r. kiedy zmieniły nazwę na Vanuatu.

 

Wyspy Salomona po przejściu Pam

Cyklon Pam przeszedł też przez inne wyspiarskie państwa Oceanii: Papuę Nową Gwineę, Wyspy Salomona i Tuvalu.

Premier Tuvalu Enele Sosene Sopoaga powiedział, że blisko połowa populacji na tym liczącym prawie 11 tys. mieszkańców archipelagu wysp w zachodniej Polinezji została poszkodowana wskutek przejścia cyklonu.

Podkreślił, że cała uwaga skupiła się na Vanuatu, podczas gdy jego kraj również poniósł olbrzymie szkody w związku z działaniem żywiołu. W strefie kataklizmu zalane zostały setki domów i upraw. – Martwimy się, co będzie po przejściu cyklonu, o warunki sanitarne i zaopatrzenie w żywność, wodę pitną i lek – dodał.

Władze Tuvalu wysyłają łodzie na wyspy dotknięte cyklonem, żeby oszacować straty. Tuvalu oddalone jest o 1 550 km na północny wschód od Vanuatu.

Vanuatu po cyklonie 01 Vanuatu Cyclone Pam Vanuatu po cyklonie 03 Vanuatu po cyklonie 04 Vanuatu po cyklonie 05 Vanuatu po cyklonie 06 Vanuatu po cyklonie 07 Vanuatu Cyclone Pam Vanuatu po cyklonie 09 Local residents sit near debris on a road outside a hospital after Cyclone Pam hit Port Vila, the capital city of the Pacific island nation of Vanuatu Vanuatu po cyklonie 11 Vanuatu po cyklonie 12 Vanuatu po cyklonie 13 A damaged building and debris can be seen on a road in Port Vila, the capital city of the Pacific island nation of Vanuatu Vanuatu po cyklonie 15 Vanuatu po cyklonie 16 Vanuatu po cyklonie 18 Vanuatu po cyklonie 19 Vanuatu po cyklonie 20 Vanuatu po cyklonie 21 Vanuatu po cyklonie 22 A woman and her child stand next to tree that nearly fell on their home in Port Vila Vanuatu po cyklonie 24

Źródło: PAP, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating