W czwartek, 26 września o 10:59 UTC w stolicy TurcjiStambule – wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,7. Mieszkańcy w panice wybiegali z budynków. Kilka osób zostało rannych. Służby nie wykluczają kolejnych wstrząsów wtórnych.

Budynki w Stambule w czwartek zatrzęsły się, a ludzie przebywający w szkołach i urzędach musieli zostać tymczasowo ewakuowani.

Jak poinformowały tureckie służby, trzęsienie ziemi odnotowano na głębokości 12,6 kilometrów. Epicentrum znajdowało się 70 kilometrów od zachodniego Stambułu.

– Najbardziej trzęsło się na początku, potem wstrząsy się utrzymywały. Może dlatego było to tak odczuwalne, bo budynek, w którym byłam, jest niski – powiedziała 27-letnia Ozge Etcan, pracująca w jednej z instytucji finansowych w Stambule.

Są ranni

Według Amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) trzęsienie ziemi miało magnitudę 5,7.

– Mimo że trzęsienie ziemi miało poważną siłę, odnotowano jedynie niewielkie uszkodzenia – poinformował na konferencji prasowej prezydent Recep Tayyip Erdogan. Dodał, że ośmiu osobom udzielono pomocy medycznej.

Zawalone budynki

Zawaliły się dwa minarety – jeden przy meczecie w dystrykcie Avcilar, a drugi w dystrykcie Sariyer.

– Będą kolejne wstrząsy. Prosimy mieszkańców, by nie wchodzili do uszkodzonych budynków – poinformował w rozmowie z agencją Reutera Murat Nurlu, przedstawiciel tureckiej dyrekcji do spraw zarządzania katastrofami i sytuacjami kryzysowymi (AFAD). Dodał, że do tej pory odnotowano 28 wstrząsów wtórnych.

AFAD poinformowała także o dwóch zniszczonych budynkach w dystryktach Sultangazi i Eyup. W chwili trzęsienia pojawiły się też problemy z łącznością telefoniczną.

Argentyna – Chile

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.1 wystąpiło na granicy Argentyny z Chile w czwartek, 26 września o godzinie 16:36 UTC
Hipocentrum wstrząsów znajdowało się na głębokości 128 km. Epicentrum wstrząsów znajdowało się w odległości 10 km od wulkanu Cerro Pantoja.

Polska

Silne wstrząsy wystąpiły prawie w pobliżu centrum Głogowa na Dolnym Śląsku.
Magnituda wstrząsów wyniosła 3.4, a hipocentrum zostało wyliczone na głębokości zaledwie 1 km.
Do zdarzenia doszło o godzinie 15:47 czasu lokalnego (13:47 UTC) w czwartek, 26 września.

Oddziaływania magnetyczne i dziury koronalne na Słońcu, szykuje się burza jonosferyczna i geomagnetyczna [Akt.21:05]

 

Źródło: Reuters, EMSC, USGS
0 0 votes
Article Rating