Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,5 nawiedziło w sobotę wybrzeże Turcji w rejonie zatoki Antalya na południowym zachodzie kraju – ogłosiło tureckie Obserwatorium Kandilli.

Hipocentrum, czyli źródło wstrząsów, znajdowało się na głębokości 93,3 kilometra. Według informacji tureckiego Obserwatorium Kandilli, wstrząsy miały magnitudę 5,5. Z kolei według informacji podawanych przez Amerykańską Służbę Geologiczną (USGS), trzęsienie miało magnitudę 5,3.

Jak podaje Agencja Reutera, wstrząsy były odczuwalne w Antalyi oraz sąsiednich prowincjach.

Nie ma doniesień o ofiarach ani uszkodzeniach budynków.

Występują często

W październiku Turcję nawiedziło trzęsienie ziemi, które według USGS miało magnitudę 7. Nastąpiło po nim około 1700 wstrząsów wtórnych, w tym 45 o magnitudzie powyżej 4.

Zginęło 116 osób, a wiele budynków w mieście Izmir legło w gruzach. Turcja leży na szczycie dwóch głównych uskoków tektonicznych i często występują tu trzęsienia ziemi.

 

Red.:
Po sile z jaką wstrząsy były odczuwalne na powierzchni można stwierdzić, że albo hipocentrum było znacznie płycej, jeszcze w samej skorupie, ale trzęsienie ziemi było znacznie silniejsze.
wibi

Polskie sejsmometry tak zareagowały

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 3-5 i 7-9 grudnia, ze szczytami 4 i 8 grudnia

Źródło: USGS, EMSC

 

Bardzo silne trzęsienie ziemi na Morzu Egejskim, wystąpiło blisko dużych miast w Grecji i Turcji i spowodowało bardzo duże zniszczenia, magnituda 7.0

0 0 votes
Article Rating