Ostatnie dwa tygodnie były na Twitterze najsmutniejsze w historii tego portalu społecznościowego – przekonują matematycy z University of Vermont w Burlington. Przeprowadzona przez nich analiza wskazuje na to, że połączenie światowej pandemii koronawirusa z falą protestów po zabiciu przez policjanta George’a Floyda doprowadziło do bezprecedensowego spadku nastrojów użytkowników Twittera. Wyniki ich badań publikuje on line czasopismo „Nature”.

Chris Danforth i Peter Dodds, matematycy z University of Vermont monitorują emocje na Twitterze od 2008 roku, stosując opracowane przez siebie narzędzie nazwane „hedonometrem”. Pozwala ono na losowy wybór 10 procent tweetów z danego dnia i ocenę ich pod kątem negatywnychpozytywnych emocji osób, które je opublikowały. To własnie ta analiza skłoniła ich do wniosku, że dwa tygodnie od 26 maja tego roku, były najsmutniejsze w historii.

Pierwsze poważne tąpnięcie nastrojów zanotowano w połowie marca, kiedy na zachodniej półkuli zaczęła się rozprzestrzeniać pandemia koronawirusa. Sprawa zabójstwa George’a Floyda i następujące po nim protesty doprowadziły do kolejnej fali negatywnych emocji w skali, której Danforth i Dodds nigdy wcześniej na tym portalu nie obserwowali.

Hedonometr porównuje język używany w tweetach z bazą ponad 10 tysięcy słów, które były poddane ocenie przez 50 osób, wskazujących jakie emocje się z każdym z tych słów wiążą. Z listy skreślono słowa o neutralnym wydźwięku i takie, których ocena nie jest jednoznaczna.

Poziom nastrojów na Twitterze w ostatnich miesiącach i w skali ostatniej dekady/Nature /Materiały prasowe

Dotychczasowa analiza pokazała, że najbardziej pozytywna fala emocji wiąże się na Twitterze dorocznie ze świętami Bożego Narodzenia, podczas gdy masowe strzelaniny, ogłoszenie kontrowersyjnych decyzji rządu, czy śmierć znanych i lubianych osób odbijają się na wskazaniach hedonometru negatywnie. Owe spadki mają jednak zwykle czas ograniczony do jednego lub dwóch dni. W przypadku pandemii i towarzyszących jej ograniczeń spadek nastrojów się przedłużył, wydarzenia z Minneapolis i wielu innych miast jeszcze bardziej się do tego przyczyniły. Widać to tym bardziej wyraźnie, że w tym okresie istotnie wzrosła liczba publikowanych tweetów, praktycznie dwukrotnie w porównaniu do tego samego okresu w 2019 roku.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating