Na Wyspach Brytyjskich panuje niebezpieczny wirus. Zakażone nim jagnięta rodzą się z tak poważnymi deformacjami, że w kilka sekund od porodu zdychają.

Rolnik z hrabstwa Suffolk we wschodniej Anglii naliczył w tym roku już 75 zdeformowanych jagniąt na swojej farmie Mayfield:- Młode nie są w stanie urodzić się samodzielnie. Mają kanciasty tułów, zrośnięte kończyny. Rodzą się żywe, ale po kilku sekundach od wyjścia na świat zdychają – opowiada.Wirusa roznoszą muszki

Naukowcy podejrzewają, że wirusa o nazwie Schmallenberg przyniosły z Europy muszki. Pierwsze doniesienia o jego wystąpieniu pojawiły się w listopadzie w Niemczech. Przypadki zakażenia odnotowano też w Belgii, Francji i Holandii.

Na szczęście wirus nie jest niebezpieczny dla ludzi. Natomiast owce, które w okresie ciąży zostały pogryzione przez muszki, często nie rozwijają się prawidłowo.

Wielka niewiadoma

Przypadki wystąpienie wirusa odnotowano też w hrabstwie Kent, East Sussex, Essex i Hertfordshire. Dodatkowo w West Sussex zanotowano przypadki zakażeń u bydła.

Większość owiec rozmnaża się na wiosnę. Brytyjscy rolnicy ze strachem czekają na to, co się urodzi. Jeśli wirus nie odpuści, straty mogą być ogromne.

– To nowy wirus, więc nie wiemy, co się stanie  – mówi weterynarz monitorujący zakażone farmy, Toby Kemble.

Źródło: skynews.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating