Jeden z czołowych satelitów pogodowych, GOES-13, który obserwuje wschodnią część Stanów Zjednoczonych i Ocean Spokojny, uległ awarii we wtorek wieczorem.

 

Jak poinformowała Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA), która nadzoruje pracę satelity, ma on problemy ze sprzętem odpowiedzialnym za obraz. Inżynierowie próbowali w środę zdalnie naprawić usterkę, ale bez skutku.

Szefostwo NOAA podjęło więc decyzję, że zadania uszkodzonego satelity przejmie zlokalizowany nad Oceanem Spokojnym GOES-15. Jest on także głównym satelitą monitorującym zachodnie wybrzeże.

Głównym problemem tego rozwiązania jest to, że GOES-15 będzie przesyłał zniekształcony obraz wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Praca satelitów pogodowych jest o tyle ważna, że właśnie rozpoczyna się w USA sezon huraganowy.

Pomoże GOES-14

NOAA ma zamiar aktywować nieczynnego obecnie satelitę GOES-14, który – jak podał Alex Sosnowski z serwisu AccuWeather – pomógł w ubiegłym roku, kiedy podobnej awarii uległ GOES-13. Wtedy dane zabrane przez „14” były transmitowane przez „13”.

Geostacjonarne satelity znajdują się w odległości ok. 36 tys. km od równika i poruszają się po orbicie z taką samą prędkością jak Ziemia wisząc nad jej powierzchnią – ich obiektyw skierowany jest w to samo miejsce.

Źródło: USA Today, AccuWeather, tm
0 0 votes
Article Rating