W Hawaje uderzyła burza tropikalna Darby. Niewykluczone, że spadnie nawet 400 l/mkw. deszczu. Darby jest dopiero piątym takim zjawiskiem od 1949 roku. Do tego wydarzenia przyczyniło się zjawisko El Nino.

USA - Burza tropikalna Darby uderzyła w Hawaje

Burza tropikalna Darby spowodowała na Hawajach osuwisko ziemi. Wiatr osiąga prędkość 80 km/h.

Zjawisko po uderzeniu gwałtownie słabnie. Na największej z wysp archipelagu, silny wiatr napotyka na wysokie góry wulkaniczne, co powoduje rozpadanie się burzy.

W związku z prognozowanym bardzo dużymi opadami deszczu (400 l/mkw.), mieszkańcy spodziewają się powodzi i niebezpiecznych osuwisk ziemi. Jest to niebezpieczne szczególnie na największej z wysp – Hawaii, gdzie teren jest bardzo urozmaicony, a najwyższy punkt, szczyt wulkanu Mauna Kea wynosi 4205 m n.p.m.

USA - Burza tropikalna Darby uderzyła w Hawaje -2

Tarcza ochronna

Pomimo, że Hawaje leżą na środku Pacyfiku i nie są chronione przez żaden duży obszar lądu, rzadko są nawiedzane przez burze, czy huragany. Darby jest dopiero piątym takim zjawiskiem od 1949 roku. Dzieje się tak dlatego, że lokalne wiatry pełnią funkcję ochronną i nie dopuszczają zbyt często, by niebezpieczne zjawisko nawiedziło archipelag.

Aby powstała burza tropikalna, musi wiać ze stałą prędkością i o stałym kierunku. Chodzi o to, by nie występowały duże uskoki wiatru (zmiany prędkości i kierunku), które przeszkadzają w rozwijaniu się burzy.

W pobliżu Hawajów wiatr w górnej warstwie atmosfery wieje z południowego zachodu z prędkością ok. 65-95 km/h. W niższej warstwie atmosfery na ogół wieje z północnego wschodu. Dlatego, burze które zbliżają się do Hawajów słabną i rozpadają się na części.

Wszystkiemu winne El Nino

Wyspy są bardziej narażone na huragany podczas trwania zjawiska El Nino, gdy temperatura wody na powierzchni oceanu jest dużo wyższa, niż zwykle. El Nino powoduje, że silny wiatr w wyższej warstwie atmosfery odpływa w kierunku północnym. Jeśli wiatr bliżej morza będzie wiał w kierunku południowo-zachodnim, to w całej atmosferze przyjmie podobne właściwości, co spowoduje dobre warunki dla rozwijania się burz i huraganów. Chociaż obecnie El Nino osłabło i woda Oceanu Spokojnego ochładza się, to nadal jest zauważalny wpływ tego zjawiska na atmosferę.

Ten wpływ wyjaśnia, dlaczego burza tropikalna przechodzi właśnie przez Hawaje.

0 0 votes
Article Rating