Białoruskie Ministerstwo Energetyki informuje, że na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu doszło do „nieprzewidzianej sytuacji”. W ten sposób resort odniósł się do doniesień, że został upuszczony tam reaktor.

Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reaktor atomowy

„Nieprzewidziana sytuacja zaistniała na miejscu przechowywania korpusu reaktora białoruskiej elektrowni atomowej podczas przeprowadzania ciężkich prac jego przemieszczania w płaszczyźnie horyzontalnej” – oznajmił przedstawiciel resortu agencję BiełTA, powołując się na generalnego podwykonawcę Atomstrojeksport.

Ostrowiec, Białoruś - Na budowie elektrowni atomowej z wysokości 2-4 metrów upuszczony został reaktor atomowy -2

Wcześniej niezależne media białoruskie powiadomiły, że 10 lipca na budowie elektrowni, oddalonej 50 km od Wilna, doszło do „upuszczenia reaktora podczas jego umieszczania w sekcji reaktorów” w ramach próbnego montażu. Ważący 330 ton agregat według tych doniesień upadł z wysokości 2-4 metrów. Ministerstwo podało, że obecnie trwa analizowanie zaistniałej sytuacji. Zarzuty pod adresem władz w Mińsku „Po wszechstronnym zbadaniu przez białoruskich specjalistów informacji dostarczonej przez Atomstrojeksport zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Białoruska strona będzie się przy tym kierować przede wszystkim koniecznością bezwzględnego zapewnienia bezpieczeństwa budowanej elektrowni” – oznajmił przedstawiciel resortu. Atomstrojeksport oświadczył wcześniej, że rozpowszechniana w internecie „informacja o rzekomej nadzwyczajnej sytuacji łączącej się z uszkodzeniem korpusu reaktora nie odpowiada rzeczywistości”. Podwykonawca poinformował, że korpus reaktora znajduje się poza sekcją reaktorów i nie ma przeszkód, by został umieszczony w docelowym miejscu.

Elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską

Elektrownia atomowa powstaje w obwodzie grodzieńskim, graniczącym z Polską

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zarzuciła we wtorek władzom Białorusi, że uchylają się od odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i nie chcą wpuścić na teren elektrowni obserwatorów, co budzi zaniepokojenie Wilna. – Powtarzające się jeden po drugim przypadki awarii świadczą o tym, że nasz niepokój był uzasadniony i dlatego Litwa nadal będzie starać się wraz ze społecznością międzynarodową wpłynąć na to, by spełnienie żądań dotyczących bezpieczeństwa zostało zagwarantowane – oznajmiła. Dwa bloki energetyczne Elektrownia atomowa w Ostrowcu (biał. Astrawiec) będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020 roku.

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating