Przez środkową część stanu Teksas przetoczyły się gwałtowne burze, którym towarzyszyły ulewne deszcze. Spowodowały, że ulice w niektórych miastach zmieniły się w rwące potoki.

W mieście Abilene w Teksasie ulewne deszcze spowodowały, że powstała powódź błyskawiczna. Ulice zmieniły się tam w rwące potoki. Alerty meteorologiczne przed powodzią wydała tam amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (National Weather Service). Alarmy obowiązywały też w hrabstwach Taylor, Callahan, Jones i Shackelford.

 

Wkrótce wystąpią średniej siły oddziaływania magnetyczne

 

Ulewy i burze

Około godziny 7:15 w środę 28 kwietnia radary pogodowe w mieście Abilene odnotowały opady deszczu o sumie 25-50 litrów wody na metr kwadratowy. W ciągu kolejnych kilku godzin spadło dodatkowo 76 l/mkw. – podała NWS.

– Gwałtowne burze będą występować od Teksasu aż po północny wschód Stanów Zjednoczonych – powiedział meteorolog CNN Chad Myers. Dodał, że burze z opadami gradu mogą wystąpić też w nocy ze środy na czwartek.

Według Centrum Prognozowania Burz (Storm Prediction Center) podczas gwałtownych zjawisk może spaść nawet 100 l/mkw. System burzowy prawdopodobnie przesunie się w kierunku stanów Oklahoma, Arkansas, Missouri, Illinois oraz Kentucky. – Towarzyszący burzom silny wiatr i grad może powodować szkody materialne. Mogą również wystąpić tornada – przekazało SPC.

Źródło: ENEX, CNN
0 0 votes
Article Rating