Już drugi raz w ciągu siedmiu dni na Alasce w Stanach Zjednoczonych pada śnieg. Tym razem spadło go jak na wrzesień rekordowo dużo.

USA - Kolejna śnieżyca na Alasce -2

Miejscami śniegu spadło prawie 28 cm. Taka wartość przykryła stację meteorologiczną przy Porcie Lotniczym Fairbanks. Wcześniej rekord dobowy dla września wynosił około 20 cm i został ustanowiony 13 września 1992 roku.Dla porównania – średnio we wrześniu spada tam 4,8 cm śniegu.

USA - Kolejna śnieżyca na Alasce

Zima zaskoczyła mieszkańców Alaski

W Fairbanks do środy do godzin porannych leżało w sumie ponad 40 cm białego puchu. Śnieg był na tyle ciężki, że łamał konary i zrywał linie energetyczne.

Z powodu opadów śniegu nastąpiły przerwy w dostawie energii elektrycznej. Szacuje się, że od 7 do 9 tys. odbiorców jest bez prądu. Pogotowie energetyczne stara się sprawnie usunąć awarie.

USA - Kolejna śnieżyca na Alasce -3

Bardzo trudne warunki na drogach

Pogoda przyczyniła się również do zamknięcia wielu szkół i odwołania imprez sportowych.

Na drogach panują bardzo trudne warunki. Drogowcy sugerują, żeby podróże przełożyć w czasie.

USA - Kolejna śnieżyca na Alasce -1

Kolejna śnieżyca w ostatnim czasie

To nie pierwszy śnieg tej jesieni. Wcześniej padało 25 września. Tego dnia w Fairbanks odnotowano 17-centymetrową warstwę puchu.

Śnieg na Alasce we wrześniu to nie pierwszyzna, ale jego tak wczesne pojawienie się to rzadkość. Średnio prószyć zaczyna między 30 września a 6 października.

 

0 0 votes
Article Rating