Monstrualna superkomórka burzowa rozwinęła się w poniedziałek nad jednym z teksańskich miast. Przyniosła ze sobą opady gradu o średnicy piłki golfowej oraz tornado. Zobacz zapierające dech w piersiach nagranie.

Superkomórka górowała nad miastem Adrian

„Za pojawienie się superkomórki burzowej nad Adrian odpowiadają trzy czynniki, które złączyły się w jedno: niestabilne masy powietrza, wycofujące się czoło frontu oraz zakłócenia w wyższych poziomach atmosfery” – tłumaczą przedstawiciele teksańskiego oddziału National Weather Service w Amarillo. „To one stały się zapalnikiem dla chmury, którą można podziwiać na zdjęciach”.

Zalecam rozdzielczość HD 1080

 

Przyniosła grad i tornado

Przepiękna, ale i monstrualna burza, jak podaje NWS, sprawiła, że z nieba spadł grad o średnicy piłki golfowej i „wyprodukowała” tornado w odległości ok. 6 km na północny zachód od miasta.

Tornado trwało jedynie przez trzy minuty i otrzymało kategorię F0 – najniższą w 7-stopniowej, rosnącej skali Fujity, która mierzy siłę tych zjawisk za pomocą dokonanych przez nie zniszczeń. Zanim wygasło, przebyło dystans 900 metrów.

 

Źródło: accuweather.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating