Niesamowity wir utworzył się na jeziorze Texoma, leżącym na granicy amerykańskich stanów Teksas i Oklahoma.
USA - Na sztucznym jeziorze Texoma powstał potężny wir na skutek wypuszczania nadmiaru wody poprzez śluzę na dnie

Na filmie, który cieszy się niezwykłą popularnością w serwisach społecznościowych, widać masy wody wirującej na jednym z największych sztucznych zbiorników wodnych w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o jezioro Texoma, które uformowało się na rzece Red na skutek spiętrzania się wody odprowadzanej z tamy Denison.

Mógłby pochłonąć łódź

Wir utworzył się na początku czerwca. Jak powstał?Przyczyną były ulewne deszcze oraz powodzie, które nawiedziły okolicę kilka tygodni temu. Żeby zminimalizować zniszczenia, otwarto śluzy na dnie jeziora. To pozwoliło odprowadzić nadmiar wody do rzeki Red.

– Gdy poziom wody jest zbyt wysoki, na dnie jeziora otwiera się przelew, który pozwala spuścić wodę do rzeki. Tworzy się wir, który – tak jak tornado – jest szerszy na górze i węższy u podstawy – powiedział BJ Parkey z zespołu zarządzającego jeziorem.

Wir miał prawie 2,5 metra średnicy, a dzięki swojej sile mógłby zassać pełnowymiarową łódź.

 

Urządzenia nadal pracują

Poziom wody w zbiorniku nadal jest wysoki. Dlatego urządzenia hydrotechniczne wciąż wykonują swoją pracę.

– Uwalnianie wody ze zbiornika będzie następowało tak szybko i bezpiecznie jak to tylko możliwe, żeby przywrócić poziom wody w jeziorze do normy – poinformował Korpus Inżynieryjny Armii Stanów Zjednoczonych. Jak podali jego przedstawiciele, 19 czerwca woda nadal była uwalniana ze zbiornika z prędkością 1619 l/s.

 

Tama Denison

Tama Denison znajduje się na rzece Red na granicy Teksasu i Oklahomy.

Ten zbiornik wodny powstał, aby wyrównywać poziom wody podczas powodzi, generować prąd z elektrowni wodnej oraz regulować przepływ rzek.

Dzięki urządzeniom hydrotechnicznym tamy Denison, szkody wywołane przez powodzie są znacznie mniejsze niż mogłyby być.

0 0 vote
Article Rating