Niezwykły wir utworzony z chmur u Wybrzeży Kalifornii został sfotografowany przez NASA. Zdjęcie wykonał satelita Aqua 17 lutego 2013 roku, a zjawisko wygląda na nim, jak wielkie oko cyklonu.

Wir Catalina u wybrzeża Kalifornii

choć zdjęcie wykonano blisko miesiąc temu, opublikowane zostało dopiero teraz. Wzór w chmurach widoczny był na zachód od kalifornijskiego San Diego.
Wir

Meteorolodzy nazywają takie zjawisko wirem przybrzeżnym. Taki cykloniczny wir powstaje, kiedy nadmorski wiatr z północy łączy się z wiatrem od lądu, wiejącym z południa.

Catalina, bo taką nazwę nadano wirowi, swoje imię wziął od jednej z wysp archipelagu Channel Island – Santa Catalina. Wir rozciągał się właśnie nad tym archipelagiem.

Ogromne oko

Wir przynosi chłodniejsze powietrze, mgłę, może rozciągać się na niebie na nawet na 200 kilometrów i może być widoczny od kilku godzin do nawet kilku dni. Takie zjawiska występują najczęściej pomiędzy kwietniem i październikiem, a najczęściej w czerwcu. Choć z perspektywy orbity przypomina oko cyklonu o ogromnej średnicy, jest daleko mniej groźny od huraganów czy nawet burz tropikalnych.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating