Liczba planet potencjalnie nadających się do życia jest większa niż wcześniej sądzono nawiązując do nowej analizy wykonanej przez badaczy z Penn State.
Wykres temperatury gwiazdy macierzystej( oś Y) od światła gwiazdy
na planecie w stosunku do słonecznego na Ziemi(oś X).
„Oszacowaliśmy iż jeżeli weźmiemy pod uwagę 10 najbliższych( mniejszych) gwiazd to znajdziemy tam 4 potencjalnie nadające się do zamieszkania planety”.
Naukowcy skupiają się na Czerwonych karłach –gwiazdach o klasie spektralnej M( gwiazdy o wiele mniej masywniejsze od Słońca lecz w których reakcja fuzji trwa o wiele dłużej) dla kilku powodów. Orbity planet wokół M-Karłów są bardzo krótkie, co pozwala zebrać naukowcom dane dla większej ilości orbit w krótszym czasie w przeciwieństwie do gwiazd takich jak Słońce gdzie strefa „ mieszkalna” lub jak ktoś woli nazywać strefa „złotowłosej” jest o wiele bardziej rozległa. Czerwone Karły są gwiazdami które występują o wiele częściej co pozwala nam obserwować większą ich ilość.
Prace badawcze są kontynuacją wcześniej prowadzonych przez naukowców z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics którzy przeanalizowali Czerwone karły i strefy wokół nich które pozwalały by skalnym planetom ( takim jak ziemia) utrzymać wodę w stanie ciekłym. Te badania opierały się na pewnych limitach opracowanych w roku 1993 przez Jima Kastinga Profesora na Penn State’s Department of Geoscience. Badacz geologii Ravi Kopparapu zauważa iż ich odkrycia bazują na danych z satelity Keplera, które nie odzwierciedlają czy planeta znajduję się w strefie „zamieszkania” i tym samym obecności ciekłej wody.
Te nowe szacunki są oparte na zaktualizowanym modelu rozszerzonym przez Kopparapu, używając informacji o absorbcjii dwutlenku węgla i wody które nie były dostępne w 1993. Kopparapu użył odkryć dokonanych przez zespół z Hardvard’u dodając te same metody obliczeniowe odkrył iż występują dodatkowe planety w nowych zdeterminowanych strefach „ mieszkalnych”.
„Użyłem nowych obliczeń odnoszących się do tych stref i odkryłem iż jest blisko 3 razy więcej planet o wielkości Ziemi znajdujących się w tych strefach wokół tych niezbyt masywnych gwiazd. Kopparapu mówi „ To znaczy iż planety o rozmiarach Ziemi występują o wiele częściej niż wcześniej sądziliśmy a to jest dobry znak do wykrycia pozaziemskiego życia”
Źródło:http://phys.org