Żyją tam gąbki, które naukowcy nazywają „zabójczymi”. To dlatego, że Asbestopluma rickettsii są mięsożerne i drapieżne, a w poszukiwaniu pokarmu nie zdają się na łaskawość morskich prądów.

Asbestopluma rickettsii - Mięsożerna gąbka

„Zabójcze gąbki” dotychczas pozostawały nieznane – wiodły ukryte życie na dnie oceanu. Ich istnienie odkryło kilkoro badaczy z Monterey Bay Aquarium Research Institute.

– Jesteśmy bardzo podekscytowani, że odkryliśmy te piękne zwierzęta. Jesteśmy pewni że, nikt ich przedtem nie widział – powiedział Lonny Lundsten, naukowiec z Monterey Bay Aquarium Research Institute. – Ich obecność stwierdzono tylko na północny zachód od La Jolla (dzielnica San Diego – przyp.red.), w kanionie La Jolla – dodał.„Wiedziałem, że to coś rzadkiego”

Jak wyjaśnia Lundsten, odkrycie było możliwe dzięki wykorzystaniu specjalnych zdalnie sterowanych pojazdów. Wyposażone w kamery HD przeczesywały głębokie wody i obszary denne tego obszaru Pacyfiku. – Zeszły na około 1800 stóp (ok. 549 m – przyp.red) pod powierzchnię oceanu – opowiadał badacz.

Dzięki temu możemy oglądać niedostępne zwykle widoki. – Kiedy zobaczyłem te gąbki, wiedziałem, że to coś rzadkiego i wyjątkowego – podkreślił Lundsten.

Chwytają, potem powoli trawią

Nowo odkryty gatunek jest wyjątkowy. Typowi przedstawiciele innych gatunków gąbek zdają się na prąd, który pozwala im odfiltrowywać mikroorganizmy, którymi się żywią. „Gąbki zabójcy” odławiają swój pokarm, chwytając go za pomocą mikroskopijnych haczyków. – Te haczyki pozwalają im usidlić małe skorupiaki dryfujące z prądem – wyjaśnił Lundsten. Ofiara jest następnie powoli trawiona.

Według naukowców nowy gatunek daje nowe spojrzenie na kwestie przystosowania gąbek do życia w ciemnym, ubogim w pokarm środowisku. Nazwano go Asbestopluma rickettsii – na cześć biologa Eda Rickettsa, głównego bohatera powieści Johna Steinbecka „Ulica Nadbrzeżna” („Cannery Row”).

Źródło: ENEX, cbs8.com, azcentral.com, tm
0 0 votes
Article Rating