W wyniku ulewnych deszczy wzrósł poziom wody w amerykańskiej rzece Arkansas. Stany Arkansas, Oklahoma i Luizjana zmagają się z „historyczną” powodzią. Z prognoz wynika, że to nie koniec opadów.

Po tygodniu gwałtownej pogody – ulewach i śmiercionośnych tornadach, które przetoczyły się przez centralne Stany Zjednoczone, stany Arkansas, Oklahoma i Luizjana zmagają się z rekordowymi powodziami. Autostrady zmieniły się w jeziora, budynki zostały zatopione. Na nagraniu z drona dostrzec można tylko dachy niektórych domów.

Ewakuacja ludzi

„System przeciwpowodziowy wzdłuż rzeki Arkansas nigdy nie doświadczył takich rekordowych poziomów wody” – napisał Asa Hutchinson, gubernator stanu Arkansas w liście do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Z prognozy pogody na najbliższe dni wynika, że to nie koniec opadów. Z tego powodu wielu mieszkańców opuściło domy z obawy, że wały przeciwpowodziowe nie wytrzymają naporu wody. Zamknięto 12 autostrad stanowych, dobrowolnie ewakuowało się 400 mieszkańców – poinformował Hutchinson.

– Na początku czerwca poziom wody w rzekach w mieście Little Rock w stanie Arkansas będzie najwyższy – powiedział meteorolog Patrick Burke, z amerykańskiego Centrum Prognoz (Weather Prediction Center). Władze Little Rock rozdają tysiące worków z piaskiem, aby mieszkańcy mogli zabezpieczyć swoje domy.

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating