Groźna burza zimowa Ulmerpogodowa bomba cyklonowa – kieruje się przez stan Kolorado w stronę Wielkich Równin i część Środkowego Zachodu. Niesie ze sobą burze śnieżne, powodzie i porywisty wiatr, który miejscami rozpędza się do huraganowych prędkości.

Burza Ulmer widziana z kosmosu (PAP/EPA/NOAA / HANDOUT)

Pogodowa bomba cyklonowa ma miejsce wtedy, gdy ciśnienie w niżu atmosferycznym gwałtownie spada – o co najmniej 24 hektopaskali w ciągu 24 godzin. W Kolorado od wtorkowego poranka odnotowano spadek ciśnienia rzędu 27 hPa.

„To poważna śnieżyca”

– Ta burza to odpowiednik huraganu pierwszej kategorii! To poważna śnieżyca! Nie próbujcie w nią wjeżdżać samochodem! – zaapelowało w środę biuro Narodowej Służby Pogodowej (NWS) w Boulder na Twitterze.

Nie posłuchało go 1100 kierowców ze stanu Kolorado. Jak podała CNN, w środę utknęli oni w środku burzy śnieżnej. Z informacji lokalnej straży pożarnej wynika też, że 100 samochodów wzięło udział w wypadku, do jakiego doszło na drodze międzystanowej numer 25 nieopodal Wellington.

„Na lotnisku w Denver (stan Kolorado) zostało odwołanych 1700 lotów” – podał portal FlightAware. Prądu zostało też pozbawionych tysiące mieszkańców. Według prognoz, w mieście może spaść od 12 do 20 centymetrów śniegu. Wiele szkół w Kolorado w środę zostało zamkniętych.

Pogoda w Kolorado jest tak fatalna, że nawet ratownicy, zamiast nieść pomoc uwięzionym, szukają schronienia.

– Znajdujemy się w punkcie, w którym musimy ratować ratowników – powiedział Sam Albrecht, przedstawiciel władz hrabstwa Ebert.

Burza Ulmer zmierza w stronę środkowych i północnych Wielkich Równin oraz w kierunku Górnego Środkowego Zachodu.

 

„Silniejszy niż zwykle”

Przed burzą śnieżną wydano ostrzeżenie dla stanów Kolorado, Wyoming, Nebraska oraz Dakoty Południowej. Ostrzeżenia pokrywają prawie 3,8 miliona kilometrów kwadratowych, co obejmuje prawie połowę obszaru kontynentalnego USA. Podróżowanie w takich warunkach może być niebezpieczne, a nawet niemożliwe. Ponad 55 milionów mieszkańców objęto ostrzeżeniami przed silnym wiatrem, 10 milionów przed burzami śnieżnymi, a 17 milionów – powodziami.

– Zazwyczaj o tej porze roku w tej części kraju pojawiają się silne systemy burzowe, ale ten może być silniejszy niż zwykle – powiedział meteorolog Marc Chenard z Centrum Przewidywania Pogody w College Park w stanie Maryland. Ulmera nazywa się nawet „historycznym”.

 

Między 13, a 15 marca wystąpią średnie oddziaływania magnetyczne, może wzrosnąć aktywność sejsmiczna i wulkaniczna

 

Źródło: CNN, Reuters, tvnmeteo

 

 

0 0 votes
Article Rating