Specjaliści z National Weather Service informują, że w piątek przez Karolinę Północną i Michigan przetoczyło się kilka tornad. Silne wiatry doprowadziły do wielu zniszczeń. Powyrywane drzewa, przewrócone samochody i wybite szyby to tylko część z nich. Zniszczone zostały przyczepy, które zamieszkiwało kilkanaście osób.

W piątek przez centralną i wschodnią część Karoliny Północnej, a także przez Michigan, przeszło kilka potężnych burz. Towarzyszyły im silne porywy wiatru, a miejscami pojawiły się nawet tornada.
Wiatr dochodził do 200 km/h

 

Specjaliści z National Weather Service informują, że odnotowano co najmniej trzy trąby powietrzne. Dwa słabsze tornada oceniono jako kategorię F0 w skali Fujity (co jest równoznaczne z prędkością wiatru dochodzącą do 105 – 135 km/h).

Z kolei trzecie tornado zaklasyfikowano jako F1 w skali Fujity (prędkość wiatru sięgała nawet 195 km/h). Meteorolodzy podają, że pojawiło się ono w hrabstwie Wayne (najludniejsze hrabstwo stanu Michigan) około godz. 13.25 czasu lokalnego.

Uszkodzone budynki, zniszczone samochody i brak prądu

W wyniku przejścia tornad zniszczonych zostało kilka przyczep kempingowych, które były domem dla kilkunastu mieszkańców. Mieszkańcy skarżą się również, że powalonych zostało wiele drzew, które uszkodziły budynki, samochody i linie energetyczne.

Meteorolodzy wcześniej ostrzegali przed silnymi burzami, które miały pojawiać się w Północnej Karolinie i w stanie Michigan. Nikt jednak nie przewidział tornad, które tam wystąpiły.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating