W Stanach Zjednoczonych z wyjątkiem Alaski i Hawajów okres od stycznia do sierpnia br. był najcieplejszy w historii – ogłosiła Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA). W 47 stanach zarejestrowano temperatury powyżej przeciętnej.

W niemal wszystkich kontynentalnych stanach USA średnia temperatura w okresie od stycznia do sierpnia wyniosła 14,8 stopnia Celsjusza. Było to o 2,2 stopnia więcej niż średnia w wieku XX. Jedynie w stanie Waszyngton temperatury były zbliżone do przeciętnych.

Wcześniej NOAA podała, że tegoroczny lipiec był w USA najcieplejszy od rozpoczęcia pomiarów meteorologicznych w 1895 roku.

Ogółem całe tegoroczne lato było w USA trzecim z najcieplejszych w historii. Przyniosło suszę, którą oceniano jako najgorszą od 1956 roku – panowała ona na niemal 63 proc. obszaru 48 stanów kontynentalnych.

Latem na terenie całego kraju odnotowywano rekordowo wysokie temperatury, w okresie od 23 czerwca do 5 lipca padło 240 rekordów ciepła. Sierpień był już mniej upalny – według danych NOAA był zaledwie 16. z najcieplejszych w historii.

 

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating