Rosyjska cyberprzestępcza grupa DarkSide, która przeprowadziła cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline, wydała w poniedziałek 10 maja oświadczenie. „Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie stwarzanie problemów dla społeczeństwa” – napisano na stronie internetowej.

O zaangażowaniu w atak na Colonial Pipeline grupy DarkSide donosiły agencja Bloomberg, dziennik „The Washington Post” i CNN. Jak zaznaczają amerykańskie media, grupa znana jest z tego, że cele jej ataków znajdują się zazwyczaj poza krajami rosyjskojęzycznymi.

Operator Colonial Pipeline, który dostarcza z rafinerii nad Zatoką Meksykańską do wschodniej i południowej części USA 45 procent używanych tam paliw, tymczasowo zamknął w piątek swoją sieć rurociągów.

Decyzja spowodowana była wykryciem cyberataku typu ransomware, w którym przestępcy blokują dostęp do danych i żądają okupu za ich ponowne udostępnienie.

„Naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie stwarzanie problemów”

W poniedziałek w lakonicznym komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej DarkSide w sekcji „najnowsze wiadomości” stwierdzono: „naszym celem jest zarabianie pieniędzy, a nie stwarzanie problemów dla społeczeństwa”.

DarkSide oświadczyło, że „hakerzy będą przeprowadzać kontrole innych cyberprzestępców w celu uniknięcia konsekwencji społecznych w przyszłości”. Dodano, że grupa jest „apolityczna” i że obserwatorzy „nie muszą nas wiązać” z żadnym konkretnym rządem.

Jak podała Reuters, w oświadczeniu nie było wskazane, jak dużych pieniędzy domagają się hakerzy. Agencja przekazała, że Colonial Pipeline nie odpowiedział natychmiast na prośbę o komentarz w sprawie oświadczenia hakerów.

Stan alarmowy

W poniedziałek operator Colonial Pipeline przekazał, że spodziewa się „w znacznym stopniu” przywrócić usługi operacyjne do końca tygodnia.

W wyjaśnianie zdarzenia zaangażowanych jest kilka amerykańskich instytucji federalnych, w tym FBI, ministerstwo bezpieczeństwa krajowego i resort energii. W związku ze wstrzymaniem prac rurociągów na terenie południowych i wschodnich stanów USA ogłoszono stan alarmowy i pozwolono na dłuższą pracę kierowców cystern dostarczających paliwo.

Tymczasowe zamknięcie rurociągów pokazuje rosnące niebezpieczeństwo cyberataków typu ransomware wymierzonych w krytyczną infrastrukturę i pilną konieczność zabezpieczania się przed nimi – komentują amerykańskie media.

 

 

ŹródłoPAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating