Oficjalny początek sezonu na cyklony tropikalne na wschodnim Pacyfiku przypada na 15 maja, ale pierwszy żywioł już się uformował. To burza tropikalna Andres – najwcześniejsza burza tropikalną w tej części świata w historii obserwacji, która otrzymała własną nazwę.

W niedzielę 9 maja amerykańskie Centrum Prognozowania Huraganów przekazało, że na południowy zachód od Meksyku uformowała się burza tropikalna. Według przygotowanej wcześniej listy dla tego rodzaju systemów pogodowych nadano jej imię Andres.

Prognozowana trasa burzy tropikalnej Andres (nhc.noaa.gov)

W poniedziałek, kiedy w Polsce była godzina 9, żywioł znajdował się w odległości 960 kilometrów na południe od Kalifornii Dolnej (jednego ze stanów Meksyku). Prędkość wiatru wynosiła 65 kilometrów na godzinę, burza poruszała się z prędkością 9 km/h w kierunku południowym.

Wcześniej tego dnia żywioł był określany jako depresja tropikalna. Ponieważ nie zagraża żadnym zaludnionym terenom, nie wydano ostrzeżeń.

Wyrównany rekord

Andres jest burzą tropikalną z własną nazwą, która powstała najwcześniej w historii obserwacji satelitarnych, czyli od połowy lat 60. XX wieku. Andres pobił tym samym rekord burzy o imieniu Adrian, która uformowała się 10 maja 2017 roku.

Następny cyklon otrzyma imię Blanca.

Przed nami także sezon na huragany na Oceany Atlantyckie. Jego początek przypada na 1 czerwca.

 

 

Źródło: NHC/NOAA, CNN
0 0 votes
Article Rating