Północny wschód USA zasypany. Prognozy były i są tak złe, że w pięciu tamtejszych stanach ogłoszono stany wyjątkowe. Jak donoszą amerykańskie media, na skutek śnieżyc jedna osoba straciła życie, kilkaset tysięcy jest pozbawionych prądu.

Śnieg zaatakował w piątek północny wschód Stanów Zjednoczonych. Opady utrzymywały się także w nocy z piątku na sobotę. Sytuacja okazała się tak trudna, że gubernatorzy pięciu stanów byli zmuszeni ogłosić stany wyjątkowe.

 

Nawet metr śniegu, bardzo wietrznie

Amerykańscy meteorolodzy ostrzegali, że na terenie Bostonu może spaść do 60 cm śniegu. Miejscami opady miały mieć wysokość nawet 76 cm. W Nowym Jorku oczekiwano 30 cm śniegu, w stanach Connecticut i Maine też miało bardzo mocno padać. Jak donoszą lokalne media, miejscami spadł jednak nawet metr białego puchu. Piątkowe popołudnie było też wietrzne, porywy dochodziły do 64 km/h. Prędkość wiatru wieczorem dochodziła do wiatru o prędkości 97 km/h.

Zakazano jazdy samochodem

Warunki drogowe były fatalne. Deval Patrick, gubernator stanu Massachussetts, zakazał swoim obywatelom poruszania się za pomocą samochodów. Z kolei Dannel Malloy, gubernator Connecticut, pozamykał stanowe drogi. Wolno się po nich poruszać jedynie pojazdom służb ratunkowych.

To właśnie na jednej z zaśnieżonych dróg życie stracił ponad siedemdziesięcioletni mieszkaniec Poughkeepsie w stanie Nowy Jork. W mężczyznę wjechał samochód, który wpadł w poślizg.

Jeśli chodzi o kursowanie pociągów – w mieście Nowy Jork i na obszarze stanu Rhode Island w piątkowy wieczór odwołano wiele połączeń. Poważne utrudnienia występowały też na lotniskach – około 3,5 tysiąca lotów odwołano w piątek. Tego dnia ogłoszono też wstrzymanie 1,2 tys. lotów zaplanowanych na sobotę.

Setki tysięcy bez prądu

Jak donoszą lokalne media, na skutek śnieżyc setki tysięcy mieszkańców północnego wschodu zostało pozbawionych prądu – ponad 200 tys. w Massachussetts, ponad 100 tys. w Rhode Island, około 30 tys. w Connecticut.

W Plymouth w stanie Massachussetts podczas piątkowej  burzy śnieżnej moc straciła elektrownia jądrowa. Siłownia automatycznie się zamknęła, dzięki czemu nie stwarza zagrożenia dla lokalnych mieszkańców.

Trudna sytuacja do sobotniego popołudnia

Zdaniem Lance’a Francka, meteorologa z National Weather Service w Tauton w stanie Massachussetts, śnieg do sobotniego południa będzie nadal padał bardzo intensywnie.

– Spodziewamy się, że co godzinę może przybywać nawet 7,5 cm śniegu – powiedział.

Ogłoszono stany wyjątkowe

Gubernatorzy Massachussetts, Rhode Island, Connecticut, Maine i Nowego Jorku ogłosili w piątek stany wyjątkowe i zachęcali swoich obywateli do pozostania w domach, a także do przygotowania się na przerwy w dostawach prądu. Proszono także o zwracanie uwagi na starszych sąsiadów i ludzi potrzebujących pomocy. Mieszkańcy wzięli to sobie do serca, ulice dużych miast północnego wschodu były opustoszałe.

Może dojść do podtopień

Istnieje zagrożenie, że przez śnieżyce dojdzie do podtopień. Mogą się one zdarzyć w miejscach, które nadal usiłują podźwignąć się ze zniszczeń się po październikowym przejściu huraganu Sandy. Żeby zapobiec problemom, mieszkańcy New Jersey szykują się na najgorsze. W Brick Township rozkłada się worki z piaskiem dla zabezpieczenia posesji przed wdzieraniem się wody.

 

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating