W sobotę nad ranem w Oklahomie pojawiło się trzęsienie ziemi, miało magnitudę 5,6.

USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -1

Jak podaje amerykańska służba geologiczna USGS, w sobotę o godzinie 7.02 czasu lokalnego (14.02 czasu polskiego) w Oklahomie pojawiło się trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,6. Epicentrum wstrząsów mieści się 14 km na północny zachód od Pawnee, na północ od miasta Oklahoma City. Wstrząsy były odczuwalne prawie przez minutę. Wcześniejsze trzęsienia, jakie nawiedzały ten stan w poprzednich latach, trwały kilka sekund.

Nie ma doniesień o poważniejszych szkodach. W miejscowości Pawnee oderwał się fragment starego budynku banku.

– Przez kilka ostatnich lat mieliśmy falę trzęsień ziemi, ale nigdy nie były tak silne jak dziś – powiedział burmistrz Pawnee, Brad Sewell.

USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -6Nieznane przyczyny *

Specjaliści z USGS nie są w stanie obecnie powiedzieć, co przyczyniło się do trzęsienia ziemi. Nie mogą jednak wykluczyć, że wpływ na nie miała działalności człowieka w tym rejonie – wydobywanie ropy naftowej i gazu.

Było to jedne z największych trzęsień, jakie kiedykolwiek wystąpiło w Oklahomie. Wcześniej do podobnego trzęsienia doszło w 2011 roku. Ostatnie wstrząsy (o sile 5,1) w Oklahomie zanotowano 13 lutego 2016 roku. Codziennie w Oklahomie sejsmografy notują wstrząsy o magnitudzie ponad 3.

* 2 września: Ogromna dziura koronalna na wprost Ziemi

* 2 września: Wzrost aktywności sejsmicznej

* 29 sierpnia: Energia drgań magnetycznych w cyklu i ostatnie silne trzęsienia ziemi

* 13 sierpnia: Silna burza geomagnetyczna wystąpi 2 września 2016 roku

USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -5 USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -4 USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -3 USA - W Oklahomie wystąpiło jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii -2

Źródło: USGS, Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating