Gigantyczna śnieżyca w USA trwa. Miejscami zalega już ponad pół metra białego puchu. Waszyngton oczekuje rekordowego opadu śniegu. Na ulicach tworzą się kolosalne korki.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -5

We wschodniej części Stanów Zjednoczonych 20 godzin opadu śniegu spowodowało, że miejscami warstwa śniegu sięga ponad pół metra. Prószyć ma do niedzieli, do godziny 3 czasu lokalnego. Ma jeszcze dosypać około 20 cm białego puchu.

– W stanie Kentucky na autostradzie utworzył się korek, którego długość przekracza 50 km – relacjonuje Marcin Wrona, korespondent z Waszyngtonu.

Dotychczas zanotowano 27 przypadków śmierci z powodów związanych z pogodą. Osiem osób zginęło w wypadkach samochodowych – w stanach Arkansas, Tennessee i Kentucky. Dziewiąta dostała ataku serca, gdy odśnieżała swoją posesje w Maryland.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -3

Chaos na lotniskach

Atak zimy spowodował chaos na lotniskach i drogach. Według lotniczego portalu internetowego FlightAware, większość odwołanych lotów dotyczy lotnisk w Filadelfii, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Łącznie nie wystartuje 4100 samolotów. Wcześniej, w piątek, odwołano 3500 lotów z lokalnych lotnisk w Charlotte i Raleigh w stanie Karolina Północna a także w Kentucky, Tennessee i Wirginii Zachodniej.

Wszystkie linie lotnicze umożliwiły pasażerom planującym podróż w czasie weekendu przełożenie podróży na wcześniejsze lub późniejsze loty, tak aby umożliwić im uniknięcie najgorszego okresu złej pogody.

Do poniedziałku nie będzie działać waszyngtońskie metro, przestaną tez jeździć autobusy.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -7

„Snowmageddon”

– Śnieżyca nazywana jest „białym monstrum” lub „snowmageddonem”. Może spaść od 30 cm do prawie metra śniegu przy wietrze wiejącym w porywach z prędkością do 80 km/h – relacjonuje Marcin Wrona.

W Waszyngtonie D.C. od rana zamknięte są wszystkie szkoły. Kilka godzin wcześniej zamknięto też urzędy i ministerstwa. Odwołano również mecze i koncerty. Stan wyjątkowy ogłoszono w jedenastu stanach, od Karoliny Północnej po Pensylwanię.

– Spodziewamy się historycznych opadów. Do tej pory takie śnieżyce zanotowano tylko raz – mówi Muriel Bowser, burmistrz Waszyngtonu.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach

Zakupy na zapas

Ludzie już od kilku dni przygotowują się na nadejście śnieżycy. Ze sklepów zniknęły zapasy wody i jedzenia.

– Kupiłam najpotrzebniejsze rzeczy, jedzenie głównie, chleb, makaron, żeby można było coś ugotować. Kupiłam nawet generator prądu, bo zapowiadają, że wyłączą prąd na wiele godzin – mówi Anna Laskowska, Polka mieszkająca pod Waszyngtonem.

Służby meteorologiczne sugerują, żeby w weekend pozostać w domach.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -8

To będą historyczne opady

Wszystkie miejscowości na wschodzie kraju mogą doświadczyć śnieżyc oraz zawiei i zamieci śnieżnych. Synoptycy z weather.com przewidują, że w rejonie Waszyngtonu i Baltimore poprószy do 60 cm białego puchu, a w Południowej Pensylwanii i Filadelfii spadnie do 42 cm białego puchu. Alex Sosnowski synoptyk z serwisu AccuWeather podaje, że największa śnieżyca w Waszyngtonie miała miejsce w 1922 roku, kiedy spadło 71 cm białego puchu.

W Nowym Jorku wydano ostrzeżenie pogodowe. Zacznie obowiązywać od soboty. Może spaść tam do 30 cm śniegu.

Służby miejskie również postawione są w najwyższej gotowości. Przygotowano tysiące pługów i solarek. Jednak mimo wszystko zachęcają ludzi, żeby zrezygnować z jady samochodem do końca tygodnia.

Biało od środy

Już w środę wieczorem pogoda w Waszyngtonie dawała się mieszkańcom we znaki. Przez śnieżycę Obama został przetransportowany do domu z bazy militarnej Joint Base Andrews samochodem zamiast śmigłowcem Marine One. Kolumna samochodów jechała bardzo powoli po oblodzonej drodze, by w ponad godzinę dotrzeć do Białego Domu.

USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -6 USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -5 USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -4 USA - Z powodu śnieżycy ogłoszono stan wyjątkowy w 11 stanach -2
Źródło: PAP, Reuters, TVNmeteo
0 0 votes
Article Rating