Ameryka zmaga się z trzecią śnieżycą w ostatnich dniach. Do tej pory z powodu złej pogody życie straciło 10 osób. Obfite opady śniegu i porywisty wiatr sparaliżowały komunikację. Teraz USA zagraża czwarta śnieżyca, choć scenariusze synoptyków są różne.

USA - Z powodu śnieżycy zginęło 10 osób 6

USA - Z powodu śnieżycy zginęło 10 osób 2

Ostatnie śnieżyce w USA są wyjątkowo niebezpieczne. Przynoszą obfite opady śniegu, marznący deszcz i porywisty wiatr. Do tej pory z powodu złej pogody zginęło ponad 10 osób.
USA - Z powodu śnieżycy zginęło 10 osób 4

Paraliż komunikacyjny

Z powodu złej pogody odwołano setki lotów na Logan International w Bostanie, Newark Liberty International Airport w New Jersey, La Guardia w Nowym Jorku i O’Hare International Airport w Chicago. Również transport kolejowy został sparaliżowany. Wiele pociągów w Nowym Jorku i Bostonie zostało odwołanych lub opóźnionych.

W Bostonie odnotowano opady śniegu rzędu  87 cm. Padł rekord najbardziej zaśnieżonego tygodnia w historii zim tego miasta. Synoptycy prognozują, że będzie prószyć jeszcze w kolejnych dniach, choć trzecia burza śnieżna – Linus – powoli opuszcza północny wschód Stanów Zjednoczonych.

USA - Z powodu śnieżycy zginęło 10 osób 3

Europejskie prognozy

Już w środę pojawi się kolejny ciekawy układ – być może czwarta w ostatnich dniach nazwana burza śnieżna. Jak dokładnie potoczą się jej losy jeszcze nie wiadomo. Dwa modele synoptyczne, europejski i amerykański, przedstawiają różniące się scenariusze.

Europejskie modele pogodowe pokazują, że w nocy z czwartku na piątek na obszarze od Wielkich Jezior Północnoamerykańskich po Północny Wschód spadnie spora ilość śniegu.

A woman carries a shovel through parking lot during blizzard conditions in Chicago

Amerykańskie prognozy

Amerykańskie modele przedstawiają nieco inną prognozę. Według nich opady śniegu na północnym wschodzie USA pojawią się w czwartek, ale będą znacznie słabsze niż przewidują to modele europejskie.

A vehicle is shown submerged in snow sits on interstate I-190 in West Seneca

 
0 0 votes
Article Rating