Matka Natura potrafi zachwycać i przerażać jednocześnie, czego dowodem jest aktywny sycylijski wulkan Etna. Plująca od 28 grudnia 2014 roku lawą i wulkanicznym pyłem góra, choć stanowiąca śmiertelne zagrożenie dla mieszkających w jej pobliżu ludzi, potrafi swoim groźnym urokiem wprawić w osłupienie.

Włochy - Erupcja wulkanu Etna 6

Sycylijski wulkan Etna, o którego aktywności pierwszy donosił Diodor Sycylijski w 425 r. p.n.e., jest wciąż aktywny. Licząca 3329 m góra, kilkukrotnie wybuchając, była przyczyną śmierci wielu ludzi.

Włochy - Erupcja wulkanu Etna 5

Aktywna od zawsze

Najnowszy skok aktywności wulkanicznej datuje się na 28 grudnia 2014 roku. Od tego czasu Etna nieustannie „pomrukuje”, budząc grozę wśród mieszkających u jej stóp ludzi. Obecnie lawa wydobywająca się z wnętrza wulkanu znajduje się zaledwie kilka kilometrów na zachód od drogi do miejscowości La Sapienza.

Włochy - Erupcja wulkanu Etna 4

Śmiercionośna i piękna

Choć wulkaniczna erupcja to niemalże synonim strat, to dla Sycylijczyków jest pewną gratką. Przyciąga turystów i, paradoksalnie, użyźnia glebę. Etna jest też niesamowicie piękna, gdy zbiorą się nad nią w nocy chmury, które bulgocąca wewnątrz magma rozświetla ognistym blaskiem.

Włochy - Erupcja wulkanu Etna 3 Włochy - Erupcja wulkanu Etna 2 Włochy - Erupcja wulkanu Etna 1

Źródło: rt.com, tvnmeteo
wulkan Etna, Etna volcano, Włochy, Italy, erupcja, eruption.
0 0 votes
Article Rating