Siedziba nowo powstałego obserwatorium znajduje się na terenie istniejących już obiektów USGS w Menlo Park w Kalifornii.

Główna działalność CALVO to:

– przejęcie odpowiedzialności za badania, monitorowanie i ocenę zagrożeń dla wszystkich potencjalnie aktywnych wulkanów w Kalifornii,

– ułatwienie koordynacji i współpracy z lokalnym, federalnym i krajowym zarządem centrum zarządzania kryzysowego, w celu przygotowań do reakcji na ewentualną odnowioną działalność wulkaniczną.

– podniesienie wulkanicznej świadomości, potencjalnego zagrożenia jak i przygotowania na ewentualne skutki.

 

CALVO zastępuje założoną, w 1982 dawną Long Valley Observatory, mającą na celu monitorowanie niespokojnej Long Valley Caldera i Mono-Inyo –Regionu Kraterów w Kalifornii.

Na liście obserwacyjnej potencjalnie zagrażających wulkanów znalazły się: Mount Shasta, Medicine Lake Wulkan, Clear Lake Volcanic, Lassen Volcanic Center w północnej Kalifornii, kaldera Long Valley oraz Mono-Inyo kratery w środkowo-wschodniej Kalifornii; Salton Buttes i Coso Volcanic, Ubehebe Kratery w południowej Kalifornii, oraz Jeziora Sodowych Jezior w centrum Nevady.

 

Lista obserwacyjna CALVO może ulec zmianie, w zależności od ewentualnej działalności, zjawisk, ekspozycji czynników zmian.

Ramach działalności USGS działają obecnie jeszcze cztery obserwatoria wulkaniczne:

– Cascade Volcano Observatory – obserwacjna wszystkich potencjalnie aktywnych wulkanów w satnach Oregon, Waszyngton, Idaho

– Yellowstone Volcano Observatory -odpowiedzialny za monitoring wulkanów stanów: Montana, Wyoming, Kolorado, Utah, Nowym Meksyk, Arizona

– Alaska Volcano Observatory – nadzoruje obserwacje wulkanów Alaski i tych w ramach Wspólnoty Marianów Północnych

– Hawaiian Volcano Observatory, jest odpowiedzialna za wulkany na Hawajach

 

W ostatnim czasie występuje co raz więcej wstrząsów w rejonie Clear Lake:

„Chociaż Clear Lake Pole Volcanic nie wybuchł od kilku tysiącleci, zdarzają się sporadyczne trzęsienia ziemi typu wulkanicznego, oraz liczne gorące źródła i sączące gazy wulkaniczne w punkcie obszaru – mogą świadczyć o możliwości ponownego wybuchu,”

 

Autor: Barb
Źródło: usgs.gov

 

0 0 votes
Article Rating