To przełomowy dzień, w którym uznaje się znaczenie przestrzeni kosmicznej dla bezpieczeństwa i obrony Ameryki – powiedział w czwartek Donald Trump. Prezydent Stanów Zjednoczonych ogłosił tego dnia utworzenie dowództwa kosmicznego armii USA. Na jego czele ma stanąć czterogwiazdkowy generał sił powietrznych. SPACECOM będzie służyć ochronie amerykańskich interesów w przestrzeni kosmicznej.

– To przełomowy dzień, w którym uznaje się znaczenie przestrzeni kosmicznej dla bezpieczeństwa i obrony Ameryki – stwierdził Donald Trump.

– SPACECOM zapewni, że dominacja Ameryki w kosmosie nigdy nie będzie zagrożona – przekonywał prezydent USA.

Agencje zwracają uwagę, że Ameryka nie posiada jeszcze sił kosmicznych. Musi się na nie zgodzić Kongres USA. Według mediów nastąpi to powrocie ustawodawców z sierpniowej przerwy wakacyjnej, mimo sceptycyzmu ze strony niektórych kongresmenów obu partii.

Nowe dowództwo ma skupić się na ochronie amerykańskich interesów w przestrzeni kosmicznej. Według założeń siły kosmiczne będą miały zdolność wykrywania i niszczenia wrogich pocisków. Plany ich stworzenia wynikają między innymi z obaw o mające duże znaczenia dla USA satelity wojskowe i komercyjne.

„Przestrzeń kosmiczna jako niezależny obszar”

Ogłaszając swoją decyzję w Ogrodzie Różanym Białego Domu, prezydent Donalda Trump wyjaśnił, że dowództwo kosmiczne korzystać będzie także z zasobów innych sił militarnych USA.

Rolą SPACECOM, które ma liczyć 700 osób, będzie między innymi zapewnienie łączności żołnierzom i dowódcom w terenie. Ma też ostrzegać atakami rakietowymi.

– Tak jak uznaliśmy ląd, powietrze, morze i cyberprzestrzeń za niezbędne pola walki, tak teraz będziemy traktować przestrzeń kosmiczną jako niezależny obszar nadzorowany przez nowe dowództwo bojowe – powiedział Trump.

Stany Zjednoczone dysponowały dotychczas pięcioma rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi, marynarką wojenną, siłami powietrznymi, Korpusem Piechoty Morskiej (Marines) i Strażą Wybrzeża.

„Nasz sposób życia i prowadzenia wojny zależą od możliwości kosmicznych”

Generał Sił Powietrznych John Raymond, który będzie dowodził nowymi siłami, zwrócił uwagę, że rywale Stanów Zjednoczonych starają się rozwinąć swoje zdolności wojskowe w przestrzeni kosmicznej. Jak pisze BBC, Chiny udowodniły w ostatnim czasie, że są zdolne atakować satelity pociskami, a Rosja zapowiedziała niedawno, że zamierza stworzyć kosmiczną broń laserową.

– Jestem przekonany, że nasz sposób życia i prowadzenia wojny zależą od możliwości kosmicznych – ocenił generał.

Utworzenie dowództwa sił kosmicznych USA to tak naprawdę jego reaktywacja. US Space Command funkcjonowało już wcześniej w okresie od 1985 do 2002 roku. Zostało jednak wycofane po zamachach terrorystycznych z 11 września. W wyniku ataku na World Trade Center uwaga militarna Waszyngtonu skupiła się na obronie ojczyzny i walce z terroryzmem. SPACECOME zostało wówczas włączone w szersze ciało – Dowództwo Strategiczne USA, znane też jako STRATCOM.

Według badań Secure World Foundation, które rejestrują zdolności wojskowe w przestrzeni kosmicznej, zarówno Chiny i Rosja, jak i Stany Zjednoczone mają za sobą testy broni, które są w stanie dosięgnąć satelity.

 

 

 

 

Źródło: PAP, BBC
0 0 votes
Article Rating