W Holandii odbył się pierwszy pogrzeb z wykorzystaniem szybko kompostującejżywej trumnyLiving Cocoon wykonanej z grzybni – poinformowała holenderska gazeta internetowa „NU.nl”.

Pogrzeb odbył się w ubiegłym tygodniu. Bob Hendrix, założyciel Loop – startupu produkującego Living Cocoon – powiedział lokalnym mediom, że nie był obecny przy pochówku, ale rozmawiał wcześniej z krewnym zmarłej i „był to wzruszający moment”. Stracił matkę, ale był szczęśliwy, ponieważ dzięki temu pudełku wróci ona do natury i wkrótce będzie żyć jak drzewo. To była pełna nadziei rozmowa – stwierdził.

Hendrix powiedział, że Living Cocoon pozwala „ludziom ponownie stać się jednością z naturą”. Możemy wzbogacić glebę zamiast ją zanieczyszczać – dodał.

Projektant stwierdził, że grzybnia nie tylko neutralizuje toksyny i dostarcza pożywienie wszystkiemu, co rośnie nad ziemią, ale jej strzępki można wykorzystać do produkcji wszystkiego: od żywności, po ubrania i opakowania – w tym trumny. Ta trumna oznacza, że tak naprawdę karmimy ziemię naszymi ciałami. Jesteśmy substancjami odżywczymi, a nie odpadami – dodał.

Hendrix powiedział, że proces, w którym ludzkie ciało w tradycyjnej trumnie staje się kompostem może trwać dekadę lub dłużej. Spowalnia go lakierowane drewno i metale w trumnie oraz syntetycznej odzieży, której rozpad może trwać jeszcze dłużej. Twierdzi, że trumna z grzybnią zostanie wchłonięta do gleby w ciągu miesiąca lub sześciu tygodni, aktywnie przyczyniając się do pełnego rozkładu zawartego w niej ciała i wzbogacając jakość otaczającej gleby – wszystko to w ciągu dwóch-trzech lat.

Loop współpracuje z naukowcami, aby zmierzyć wpływ ludzkich ciał na jakość gleby. Chce „przekonać decydentów do przekształcenia zanieczyszczonych obszarów w zdrowe lasy – z naszymi ciałami jako substancjami odżywczymi”.

Startup wyprodukował 10 trumien za 1250-1500 euro za sztukę. Oczekuje, że cena znacznie spadnie wraz ze zwiększeniem produkcji. Hendrikx ma nadzieję, że trumny z grzybnią staną się „nową normą”.

Living Cocoon tworzy się przez kilka tygodni – grzybnia rośnie w kształt trumny, po czym pozostawia się ją do naturalnego wyschnięcia. Gdy tylko zacznie mieć kontakt z wilgotną glebą, wróci do życia i rozpocznie proces rozkładu.

 

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating