W środę, 26 lipca w Islandii wystąpiło 13 wstrząsów sejsmicznych, z czego trzy miały magnitudę 3.9, 4.0 i 4.5 w skali Richtera.

Wstrząsy sejsmiczne wystąpiły zaledwie 13-16 kilometrów od Reykjaviku, w pobliżu jeziora Kleifarvatn, oraz kolejne ognisko wstrząsów pojawiło się pod wulkanem Katla.

 

Lista wstrząsów, jakie wystąpiły od 30 czerwca 2017 roku.

 

Pierwszy wstrząs wystąpił w środę o godzinie 7:27 UTC, ostatni o 22:18.

Głębokość, tylko Islandia

O 22:18 UTC pojawił się wstrząs o magnitudzie 4.5 w skali Richtera pod wulkanem Katla.

Dane z sejsmografów w Islandii.

Kontakt

W Islandii jest kilkunastu czytelników LosyZiemi, więc jeśli zaobserwowaliście coś ciekawego lub Waszym zdaniem ważnego, związanego z tą aktywnością sejsmiczną, napiszcie: kontakt

 

Katla (1512 m n.p.m.) – czynny wulkan położony w południowej części Islandii, pod lodowcem Mýrdalsjökull.

Jego nazwa w języku islandzkim oznacza kotły. Kaldera ma rozmiar 10 × 14 km. Od czasów pierwszych osadników zanotowano i udokumentowano 17 erupcji wulkanu, inne stwierdzono dzięki datowaniu materiałów piroklastycznych. Do ostatniej erupcji doszło w 1918 roku. Wybuchy tego wulkanu zawsze powodowały duże zniszczenia, często powodując powodzie lodowcowe (jökulhlaup), dlatego też jest on jednym z najbardziej znanych na Islandii.

 

Kleifarvatn – jezioro na półwyspie Reykjanesskagi w Islandii. Leży około 25 km od Reykjavíku i ok. 10 km na południowy wschód od Hafnarfjörður. Góry okalają jezioro ze wszystkich stron, między innymi od zachodu wysoki na 407 m Sveifluháls.

Jezioro Kleifarvatn

Jezioro leży w południowej części półwyspu w strefie uskoku Grzbietu Śródatlantyckiego. Głębokość wynosiła w 2000 do 97 m.

Okolica wokół Kleifarvatn jest ukształtowana przez otaczające je aktywne wulkany, a samo jezioro w środku terenu wulkanicznego Krýsuvík. To, jak i przebiegająca tutaj granica tektoniczna płyt, wyjaśniają częste trzęsienia ziemi. Po dużym trzęsieniu ziemi w 2000 zaczęła zmniejszać się powierzchnia jeziora. Przypuszcza się, że otworzyły się pod nią szczeliny. W krótkim czasie powierzchnia jeziora zmniejszyła się o ok. 20%.

Takie zjawiska obserwowano już wcześniej, a po jakimś czasie powierzchnia wody znów się podnosiła, co można stwierdzić i teraz.

Niektóre gorące źródła leżące pod wodą ujrzały światło dzienne, po tym jak lustro wody się obniżyło. W pobliżu jeziora znajdują się dwa obszary o wysokiej temperaturze: jeden koło Seltún, a drugi na wschodzie jeziora.

 

Źródło: EMSC, LosyZiemi.org, WIkipedia
0 0 votes
Article Rating